Durumunuzu biliyoruz: kendi web sitenizi istiyorsunuz, ama etrafta o kadar çok hosting seçeneği var ki, karar vermek imkansız gibi görünüyor: hangisini seçmeli?!

Bunu okuyorsanız muhtemelen piyasadaki rakiplerine kıyasla daha düşük fiyatlarla alan adı ve hosting sunan bir şirket olan Hostinger’i duydunuz. Bu ayrıntılı incelemede, Hostinger’e yakından bakıyoruz ve şu soruları cevaplıyoruz:

 • 🏆Rakipleri yerine Hostinger’i seçmeli miyim?
 • 🔍Hosting planlarından hangisi size daha uygun?
 • 🔨Peki web sitesi kurucuları – denemeye değer mi?
 • 💰Hostinger hizmetlerini daha da ucuza alabilir misiniz?

Öncelikle şirketin güvenilir olup olmadığını anlamak için arka planını ve geçmişini kısaca inceleyeceğiz. Daha sonra hizmetleri ile ilgili ayrıntıya gireceğiz. Son olarak kararımızı size ileteceğiz ve yukarıda belirtilen soruların cevaplarını vereceğiz.

Evet! Bu incelemenin sonunda, Hostinger siparişinizde, sitede sundukları indirimler ve özel fırsatlara ek olarak %5 indirim almanızı sağlayacak, özel bir promosyon kodu vereceğim!

Hostinger’in hikayesi

Hostinger’in ne kadar geniş olduğunu anlayabilmeniz için bir kaç sayı paylaşalım: şirketin şu anda sadece ABD, Birleşik Krallık, Hindistan ve Endonezya değil, 170’den fazla diğer ülkede (yani neredeyse dünyadaki her ülke!) 30 milyona yakın müşterisi var.

Ve yavaşlama yok – verilerine göre, Hostinger hala her 5 saniyede 1 müşteri hızında büyümeye devam ediyor.

Tabi, bekleyeceğiniz gibi, Hostinger her zaman şu anda olduğu gibi uluslararası bir dev değildi. 2004’te, mütevazı bir “Hosting Medya” olarak, küçük ama hızla büyüyen ve Avrupa Birliği’nin Kuzeydoğu bölgesinde bulunan Litvanya’da başladı.

Hostinger’in kurucuları kalabalıkları takip etmeyi ve sıradan bir hosting hizmeti oluşturmayı amaçlamıyordu – şirketi yeniliklere açık bir fikre dayandırdılar:

İnsanlar pazarlama masraflarımızı ödemek istemiyorlar, basit, güvenilir ve mümkün olduğunca ucuz hosting istiyorlar.

Uzun yıllardan beri, bu prensip hala Hostinger’in amaçladığı şeyin, yani sıfıra yakın fiyatta yüksek kaliteli hizmetlerin merkezinde duruyor.

Fakat Hostinger böyle bir rekabet gücünü nasıl sağlıyor? – Sormakta haklısınız – Başka bir deyişle, kaliteyi yüksek tutarken fiyatlarını düşük tutmayı nasıl başarabiliyor? Yakında açıklayacağım – ama önce, ürünün kendisine bakalım:

Hosting planlarından hangisi size daha uygun?

Hostinger’ın resmi web sitesinde, birden fazla fiyatlandırma planına sahip birkaç farklı hosting türü var. Bu, plana bağlı olarak ücretsiz olarak sunulan çeşitli ek hizmetler ve özelliklerin de bulunduğu göz önüne alındığında, sadece birini seçmeyi zorlaştırıyor.

Kollarımızı sıvayalım ve temel hosting bileşenlerini anlamaya çalışalım – bu, seçimimizi daraltmamızı ve nihai sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır.

Hostinger’in hosting hizmet türlerinin üçünü de inceleyeceğiz, ama önce şu küçük tabloya bir göz atın. Bu tablo hosting türleri arasındaki en önemli farkları özetliyor ve en yaygın kullanım durumlarını belirtiyor:

Web hosting Kurumsal hosting VPS hosting
Kullanım Kolaylığı Kolay Kolay/Orta Orta/Zor
Kim için? Bireyler ve küçük işletmeler Orta ve büyük ölçekli işletmeler Geliştiriciler ve programcılar
Kontrol derecesi Standart özellikler Gelişmiş özellikler Tam kontrol
Performans Küçük ve orta boyutlu web siteleri için yeterli Daha büyük siteler ve online projeler için yüksek performans Plana bağlı olarak orta ve yüksek
Büyüme alanı Katı – Başka bir hosting planına yükseltmek gerekir Esnek – “yolda” daha fazla kaynak eklenebilir Çok esnek – kaynakların tek tek kontrolü
Ücret seviyesi Ucuz Orta Esnek

Bu tablodan bile, Hostinger tarafından sunulan üç hosting türü arasındaki farkın oldukça fazla olduğunu düşünüyorum, ancak aşağıda biraz daha ayrıntılı açıklamalar da yapacağız.

Ayrıntılara girmeden önce, önemli bir kavramı anlamalıyız: sunucu. Basitçe söylemek gerekirse, bu, web sitelerini depolayan ve çevrimiçi ziyaretçilerinize sunan özel bir bilgisayardır:

Hosting, 7/24/365 çevrimiçi kalmak ve web site adresinizi, tarayıcısına yazan herkese göstermek için optimize edilmiş güçlü bilgisayarlardan oluşan bir koleksiyondur.

Yani sunucular aslında herhangi bir hosting hizmetinin ana bileşenidir ve müşterinin gereksinimlerine ve bütçesine bağlı olarak farklı şekillerde kullanılabilirler. Bu da üç hosting türünün öneminin ortaya çıktığı yerdir:

 • Web hosting, yeni başlayan ve minimum harcamayla çevrimiçi projelerini test etmek isteyenler için temel bir versiyondur. Buna “paylaşılan” denir çünkü her sunucu, çeşitli kullanıcının yüzlerce hatta binlerce web sitesini içerir.

  Bu, tek bir sunucunun kaynaklarının birçok site tarafından aynı anda kullanılması anlamına gelir – orta düzeyde trafiğe sahip web siteleri için bu iyidir, ancak daha büyük web sitelerinin performansını büyük ölçüde etkileyebilir.

  Olumlu tarafı ise, paylaşımlı hosting hizmetinin kullanımının çok kolay ve ucuz olmasıdır. Bu, çevrimiçi dünyaya yeni başlayan bireyler ve küçük işletmeler için idealdir.

 • Kurumsal hosting daha gelişmiş bir tür olup, orta veya yüksek günlük trafiğe (günde binlerce kullanıcı ve daha fazlası) sahip daha büyük web siteleri için uygundur.

  Hostinger’ın kurumsal hosting hizmeti, bulut teknolojileri denen şeyi kullanır; bilgi işlem kaynaklarınız belirli bir fiziksel sunucuya bağlı olmak yerine, birden fazla makineye yayılır, bu da daha iyi bir kararlılık ve dayanıklılık sağlar.

  Bu ayrıca, hosting kaynaklarınızın diğer tüm web sitelerinden yalıtıldığı anlamına gelir; bu da web hosting ile karşılaştırıldığında genel olarak daha yüksek performans sağlar.

  Tüm bu avantajlar elbette ki bir maliyetle geliyor – kurumsal hosting maliyeti, en ucuz planla (“Başlangıç” ayda 97.29 TL) bile, en pahalı paylaşımlı planın iki katına mal oluyor (“Business” ayda 13.50 TL). Bu arada, ikincisinin ismi bence oldukça kafa karıştırıcı – ama şimdi ne bekleyeceğimizi biliyoruz :)

 • VPS hosting, Hostinger tarafından sunulan en esnek ve en az kullanıcı dostu hosting türüdür. Bu, “Virtual Private Server (Özel Sanal Sunucu)” anlamına gelir, çünkü bu durumda tek bir fiziksel sunucu, birbiriyle hiçbir şekilde kesişmeyen birkaç bireysel ortamı çalıştırır. Kendi sunucunuza sahip olmak gibi bir şeydir, tabi “sanal” bir makine olmasını bir yana bırakırsak.

  Bu kurulum maksimum esneklik sağlar – sanal sunucunuzla istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz, çünkü tüm sistem üzerinde yönetici seviyesinde kontrolünüz vardır.

  VPS hosting planı ile kolay bir kontrol paneli elde edemeyeceğinizi fark edinceye kadar bu insana eğlenceli gibi geliyor. Başka bir deyişle, sanal sunucunuzun her bir parçasını kurmak, size bırakılmıştır.

  Bu tür bir hosting, tam olarak ne yaptığını (yani, programcılar ve web geliştiricileri) tam olarak bilen profesyoneller için aşırı yararlı ve geri kalan herkes için işe yaramaz olmasının sebebi budur.

Her bir hosting türünün belirli özellikleri göz önüne alındığında, muhtemelen web hosting türünü seçmelisiniz diyerek makul bir öneride bulunabilirim. Niye mi? Çünkü büyük bir işi veya bir web geliştirme şirketini temsil ediyor olsaydınız, önceki bölümlerde bahsettiğim her şeyi zaten biliyor olurdunuz.

Bu durum bir yana, temel hosting’e ihtiyacınız olduğunu varsayalım ve üç
Hostinger web hosting planından hangisinin sizin için en makul seçenek olduğunu görelim.

Hostinger planları

Hostinger’ın ucuz web hosting sayfasında üç teklif görebilirsiniz: Tekil plan, ayda 3.49 TL, Premium plan, ayda 9.39 TL ve Business (İşletme) planı, ayda 15.05 TL. Bunların özel promosyonlar olduğunu anlamanın önemli olduğunu düşünüyorum:

 • 48 aylık bir paket sipariş ederseniz, bu fiyatları değerlendirebilirsiniz, daha kısa dönemlerin ücretleri biraz daha yüksek oluyor (Bence, 12 aylık bir paket, gerçekten bir web sitesine ihtiyacınız olup olmadığını anlamak ve online projenizi test etmek için yeter de artar).
 • Bu fiyatlar, sipariş ettiğiniz paketin süresi boyunca geçerlidir, bundan sonra hosting hizmeti normal bir oranda uzatılır.

Açık olmak için söylüyorum – bunların ikisi de hosting sağlayıcıların yaygın uygulamalarıdır, yani Hostinger’in bu konuda gizlisi saklısı yok.

Web hosting planlarının tümü, optimize edilmiş yazılım ve donanım dahil olmak üzere, kolay bir başlangıç için gerekli olan her şeyle donatılmıştır, bu yüzden yalnızca farklılıklara odaklanacağız:

Tekil Premium Business
Alan adı sayısı 1
Email hesapları 1
Ücretsiz SSL dahil mi? Evet
Yedekler her hafta her gün
İşleme gücü 1x 2x 4x
Ücretsiz alan adı? Evet Evet

Tekil planın çok az sayıda özelliğe ve hesaplama gücüne sahip olması, yalnızca en küçük web siteleri için yeterli olurken, Business (İşletme) planı, Premium planın iki katı fiyatına rağmen Premium plana göre çok az ek avantaj sağlar.

Diğer bir deyişle, Premium plan özellikler açısından en dengeli olanıdır, en önemlisi de dahil bir alan adı içeren en ucuz plandır.

Ayrıca, otomatik yedeklemeler sunan için en ucuz plandır – ve web sitenize ilk kez bir şey olduğunda bu özelliğin ne kadar faydalı olduğunu anlayacaksınız :)

Sonuç olarak, çoğu birey ve küçük-orta ölçekli kuruluşlar için Premium Web Hosting planı en uygun seçimdir. İncelememizin son bölümünde, bu planda %5 ek indirim için özel bir promosyon kodu sunacağım, yani gözünüz burada olsun!

Hostinger kullanma sonucu izlenimlerimiz

Bu inceleme için Hostinger’dan Premium hosting planını satın aldık ve kapsamlı bir şekilde test ettik. Şimdi, deneyimlerimizi bu rehberin okuyucuları ile paylaşıyoruz.

Siparişinizi tamamladığınızda, hosting yöneticisi paneline erişebilirsiniz. Bu, hosting hesabınızı yöneteceğiniz yerdir:

Hostinger, şirketin iç geliştiricileri tarafından oluşturulan özel bir yönetici paneli sunuyor. Biz bunu, cPanel veya Plesk gibi yaygın olarak kullanılan alternatifler ile karşılaştırıldığında, oldukça kullanıcı dostu ve anlaması kolay bulduk.

İhtiyacınız olan her şey resimlerle temsil edilir ve hizmetleri daha hızlı bulmanıza yardımcı olmak için düzgün bir şekilde gruplara ayrılır. İstediğiniz öğelere daha kolay erişmek için üstteki arama çubuğunu da kullanabilirsiniz.

Hosting ile bir alan adı satın alırsanız (aşağıda size ücretsiz olarak nasıl elde edeceğinizi göstereceğim), kısa bir süre sonra otomatik olarak etkinleştirilecek ve web sitenizi oluşturmaya başlayabileceksiniz.

Bunun için, WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kurmak için Auto Installer (Otomatik yükleyiciyi) kullanabilir veya Hostinger’in sürükle ve bırak web sitesi kurucusunu kullanabilirsiniz. Her iki seçeneğe de, hosting yönetici panelinin Web Sitesi bölümünden erişilebilir.

Sürükle-bırak kurucusunu (ki Zyro olarak adlandırılıyor) denedikten sonra, uğraşmanıza değmeyeceği sonucuna varabiliriz: şablonlar modaları geçmiş gibi görünüyor ve bazen bunları kullanırken karışıklık oluyor, örneğin etkinleştirildikten sonra hemen aldığım sonuç şuydu:

Bunun yerine, yukarıda belirtilen Otomatik Yükleyici özelliğini kullanarak WordPress (WP olarak da adlandırılır) yüklemenizi öneririz. İlk web siteniz için WP’yi seçmenizi önermemizin bazı sebepleri şunlardır:

 • WordPress dünyanın en popüler web sitesi motorudur, bu yüzden internetin her yanında, kullanabileceğiniz ücretsiz dersler, kılavuzlar ve ipuçları vardır!
 • Binlerce şablonu resmi kataloglarından ücretsiz olarak edinebilirsiniz (örneğin Bento’yu deneyin, çok işlevlidir ve kişiselleştirmesi kolaydır).
 • Ayrıca, sosyal paylaşım butonları ve iletişim formlarından, sürükle ve bırak düzen oluşturucularına, aklınıza gelebilecek neredeyse tüm işlevsellikleri web sitenize eklemenize olanak sağlayan binlerce ücretsiz WordPress uzantısı da vardır.

Ürün dışında, herhangi bir teklifin çok önemli bir parçası da aldığınız müşteri desteğidir. Hostinger’ın bu alanda nasıl bir performans sergilediğine bakalım:

Hostinger müşteri desteği

Hostinger ekibinden, hosting yönetim panelinin sağ alt köşesinde bulunan sohbet yoluyla günün her saatinde, 7/24 yardım isteyebilirsiniz.

Destek kalitesini test etmek için onlara canlı sohbet yoluyla sorular sorduk: tepki süreleri gerçekten hızlıydı (genellikle sadece birkaç saniye) ve Hostinger temsilcisi her zaman arkadaş canlısı, kibar ve yardımseverdi. Hatta bazen cevapları yazmak için beklerken ruh halinizi düzeltmek için kedi resimleri bile kullanıyorlar :)

Canlı sohbetten ayrı olarak, tüm Hostinger ürünleri ve hizmetleri hakkında yararlı makaleler içeren ücretsiz bir kütüphaneleri var. Hosting yönetim panelinin üst menüsünde bulunan “Yardım” bağlantısına tıklayarak bulabilirsiniz. Bu ayrıca, en sık sorulan soruların bir listesini de içerir. Sorununuzun çözümünün orada olma ihtimali çok yüksektir.

Genel olarak, Hostinger destek kalitesi söz konusu olduğunda beklentilerimizi aşmayı başardı – özellikle hosting hizmetlerinin çok ucuz olduğu göz önüne alındığında. Daha yüksek fiyatlara sahip rakip şirketlerde bile daha kötüsünü görmüşlüğümüz vardır.

Hostinger’in iyi ve kötü tarafları

Hostinger’in ürünlerini, hizmetlerini ve müşteri desteğini incelediğimize göre – Şimdi olumlu ve olumsuz tarafları özetleyelim. Mümkün olduğunca objektif olmaya çalışacağız:

 • Fiyatının karşılığını çok iyi veriyor: hosting paketleri için çok rekabetçi fiyatları var – Hostinger’ın belirttiği gibi, “pazarlama için değil, hosting için ödeme yapıyorsunuz”
 • Her türlü müşteri için esnek teklifler – bireylerden ve küçük işletmelerden (web hosting), büyük şirketlere (kurumsal hosting) ve profesyonel programcılara (VPS hosting) kadar
 • %99,9 kesintisiz çalışma garantisi – özünde, Hostinger, web sitenizi her zaman çevrimiçi olarak kullanılabileceğinize dair söz veriyor. Testlerimize göre bu, ayda en fazla 44 dakika kesinti anlamına geliyor, ki bu da uygulamada 0 dakikaya yakın.
 • En az 12 aylık bir paket seçerseniz, hosting satın alımınızla ücretsiz bir alan adı alabilirsiniz.
 • Hostinger ekibinin özellikle şirket müşterileri için geliştirdiği, kullanımı kolay, benzersiz hosting yöneticisi paneli
 • Hosting yönetim panelinden Otomatik Yükleyici özelliğini kullanarak birkaç tıklamayla WordPress yükleyebilirsiniz.
 • Hostinger’in ürünlerini kullanma konusunda eğitim kaynakları içeren büyük bir kütüphane; tüm müşteriler ücretsiz olarak kullanabiliyor.
 • Sorunlarınızı çözmek için her zaman hazır, güler yüzlü, hızlı ve yardımsever bir ekipten üst düzey destek
 • Bir şablondan diğerine geçiş yaparken, güncel olmayan şablon tasarımları ve zaman zaman oluşan hatalarla vasat bir web sitesi kurucusu. Bunun yerine WordPress kullanmanızı öneririz.
 • Telefonla destek alma imkanı yok – bunun yerine canlı sohbet, e-posta veya iletişim formunu kullanmanız gerekecek

Bu incelemeyi bir sonuç ve bir karar ile bitirmeden önce (Hostinger kullanmalı mısınız?), Hostinger satın alımınızdan %5 indirim almanız için adım adım bir kılavuz, sizin için aşağıda:

Bonus: Hostinger promosyon kodu

Özel %5 indirimli kupon kodumuzu kullanarak kar etmenin yolunu size göstermek için çok heyecanlıyız. Hostinger satın alırken, iyi bir indirim almak için aşağıdaki basit adımları takip edebilirsiniz.

Daha önce 12 aylık Premium web hosting planının çoğu durum için en uygun seçenek olduğu sonucuna vardığımızdan, bunu rehberimiz için bir örnek olarak kullanacağız.

 1. Aşağıdaki butona tıklayarak Hostinger resmi web sitesinde, web hosting sayfasına gidin (otomatik olarak yeni bir pencerede açılır):

  Hostinger’de %5 ekstra indirim

 2. Premium Web Hosting (yani ortadaki seçenek) altında, büyük kırmızı “Şimdi başlayın” butonuna tıklayın. Bu sizi yapılandırma sayfasına götürecektir.
 3. 12 aylık paketi seçmek için tıklayın (bu size ücretsiz bir alan adı veren en ucuz plandır, dolayısıyla 3 aylık planı seçmeye değmez).
 4. Aşağıdaki alan adı bölümünde, istediğiniz alan adını girin. Uygun olanı bulmadan önce birkaç kez denemeniz gerekebilir.
 5. İsteğe bağlı olsa da, “SSL sertifikası” onay kutusunu işaretlemenizi de kesinlikle öneririz. Bu, çok maliyetli değildir, ancak web sitenizi daha güvenli ve daha güvenilir hale getirir. SSL’niz varsa, web siteniz, tarayıcınızın adres çubuğunda yeşil bir güvenlik kilidi de gösterecektir.
 6. Bu sayfadaki diğer şeyler zaruri değildir – elbette bunları da dahil edebilirsiniz, ancak onlar olmadan gayet iyi çalışabilirsiniz. Bu noktada yapılandırma sayfanız şöyle görünmeli:

 7. Şimdi sayfanın sağ tarafına bakın ve “Kupon kodunuz var mı?” Yazılı açık gri metni bulun. Sipariş toplamının hemen üstünde olmalı. Yanındaki bağlantıya tıkladığınızda, yerine yeni bir alan gelecektir. Aşağıdaki kodu buraya girin:

  special15
 8. Kodu girdikten sonra sağdaki artı simgesine tıklayın (Renk mora döner). Kupon kodunun başarıyla uygulandığını belirten bir mesaj göreceksiniz ve siparişinizde yeni bir indirim görünecektir
 9. Tebrikler! Nihai fiyatı daha da çekici hale getirerek, Hostinger alımınızdan %5 daha tasarruf ettiniz.

Kararımız ve kullanıcı incelemeleri

Hostinger’ı tüm olası açılardan inceledikten ve bir süredir hizmetlerini kullandıktan sonra, güvenmeye değer bir hosting şirketi olduğu sonucuna varabiliriz: parasının karşılığını verişi, basitliği, kullanım kolaylığı ve yardımsever desteği, web sitenizi başarılı bir şekilde kurmanız ve yönetmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar.

Ayrıca, özel promosyon kodumuzu kullanarak Hostinger siparişinizde %5 daha fazla tasarruf sağlayacağınızı da gösterdik. Hostinger’ın oldukça ucuz olduğu düşünüldüğünde çok fazla değil, ama yine de iyi bir bonus, değil mi?

Bağlantı açıklaması: Bu incelemede yer alan bazı bağlantıların, ilişkili bağlantılar olduğunu söylemenin dürüstlüğe katkısına inanıyoruz. Bu, biri bu linkleri kullanarak bir Hostinger planını satın aldığında küçük bir komisyon aldığımız anlamına geliyor. Elbette bu, Hostinger teklifinizde aldığınız fiyatı etkilemez.

Hostinger kullanmayı planlıyorsunuz, ancak hala karar veremiyor ya da hangisini tercih edeceğinizden emin değil misiniz? Yoksa zaten Hostinger kullanıyorsunuz ve deneyiminizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Her halükarda, aşağıda bulunan yorumlar bölümünde tartışmaya katılın, birbirimize yardımcı olalım!

Aradığınız şeyi bulamadınız mı? Bize istediğinizi sorun!
🤓
Hostinger hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var
🤨
Hostinger hakkında hala bir sorum var
🤔
Hostinger'nun benim için doğru olup olmadığına karar veremiyorum
🙄
Başka bir şey...

Hadi tartışalım