☑︎ son güncelleme: Haziran 2024

Günümüzde, Fiverr online hizmetler sunan dünyadaki en büyük platform (Türkiye’de de). Ama bazı insanların bu platformdaki tecrübelerinden memnuniyetsiz olduklarını duymuş olabilirsiniz.

Bu kulağa biraz çelişkili geliyor:

– freelance hizmetler için en popüler platform olmasına rağmen, Fiverr herkes için değil.

Bu platformdan en iyi şekilde yararlanmak için alıcı da olsanız satıcı da olsanız, bilmeniz gereken birkaç şey var.

Bu kılavuzda, en önemli soruları yanıtlamaya yardımcı olmak için (2012’den beri kullandığımız) Fiverr ile ilgili tüm araştırma ve deneyimlerimizi toparladık:

  • 🦄Fiverr diğer platformlardan ne şekilde ayrılıyor?
  • 🛒Fiver alıcılar için iyi mi ve hangi durumlarda?
  • 💵Bir freelancer olarak, – Fiverr’i seçmeli misiniz?
  • 😎Platformun en büyük avantajı ne?

Sonuncusu ile ilgili bir ipucu verelim – hayır avantajı fiyat değil !

Bu kılavuzun sonlarına doğru (bu platformu kullanmaya karar vermeniz durumunda) ilk Fiverr alımınızda kullanabileceğiniz %10 indirim sunan bir kupon paylaşıyor olacağız.

…Ve evet, başlamadan son bir şey: “Fiverr” iki “r” ile yazılıyor (ve bunun kurucularının keyfinin öyle istemesinden başka bir sebebi yok) ama buraya fiverrr veya fiver ve hatta fivver diye arama yaparak geldiyseniz, endişelenmeyin, aynı şirketen bahsediyoruz.

Tamam, hadi başlayalım:

Fiverr Nedir? Diğer Platformlardan Temel Farkları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Fiverr sıradan bir serbest çalışan pazarı değildir. Bu yüzden, etkili bir şekilde kullanabilmek için, öncelikle nasıl çalıştığını ve neden farklı olduğunu anlamamız gerekir.

Isınmak için, Fiverr’in platformunun gerçek boyutunu ve kapsamını göstermek için birkaç bilgi verelim:

Fiverr nedir

Oldukça etkileyici! Daha da ilginci, Fiverr’in sadece üç fikir sayesinde bu kadar büyüme şansı elde etmesidir: bu fikirler günümüzden bakıldığında bariz görünebilir ama 2010’da oldukça eşsiz fikirlerdi:

  • “Ürün olarak Hizmet” – fiyat, kapsam ve çalışma süresi de dahil olmak üzere serbest çalışan hizmetlerini standartlaştırmak için yeni bir yaklaşım. Alıcılar, Fiverr’ın hayatlarını kolaylaştıran bu yaklaşımına anında aşık oldular.
  • Standardizasyon, tersi yerine, işin serbest çalışana geldiği bir sisteme geçilmesine olanak sağladı. Başka bir deyişle, alıcılar, sofistike filtreler yardımıyla Fiverr’ın geniş kataloğunu keşfederek ihtiyaç duydukları şeyi bulmaları için teşvik ediliyorlar.
  • Ayrıca platformda sunulabilecek hizmet türlerinde herhangi bir limit yok. Bir logo tasarlamaktan e-book yazmaya veya sesinizi Trump’ın sesiyle kaydetmeye kadar her türlü hizmeti, yasal olduğu sürece Fiverr’de bulabilirsiniz.

Yukarıdakilerin hepsi Fiverr’in alaşağı edilemez fiyatlar sunmasına yardımcı oldu – hatta platformun ismi de varoluşunun ilk yıllarında her hizmetin tam olarak 5$ karşılığında sunulmasından geliyor.

Fiverr beta

Fiverr’in ilk versiyonu (2010) Kaynak: archive.org

Tabii ki, her hizmeti 5$’a satın alıp yüksek kalite bekleyemezsiniz – bu yüzden de yıllar içinde Fiverr gelişti:

  • 5$ gereksinimi daha iyi ve çeşitli tekliflere yer açmak için genişletildi. Serbest çalışanlar şimdi daha karmaşık hizmetler için daha fazla ücret alabiliyor, ama verimlilik ve düşük fiyatlar hala bir öncelik.
  • Bir adım daha ileri giderek Fiverr Pro elle seçilmiş ve Fiverr çalışanları tarafından önceden onaylanmış en iyi serbest çalışanların dahil olduğu bir koleksiyon olarak sunuldu (bu konuyu bir bir sonraki bölümde daha ayrıntılı işleyeceğiz).

Tüm bunlara rağmen, Fiverr’in temel ilkeleri bugün bile aynı – hizmetleri standartlaştırma, keşfetmeye teşvik ve büyük çeşitliliği korumak.

Bunun alıcıları nasıl etkilediğini şimdiden tahmin edebiliyorsunuzdur, değil mi?

Fiverr nasıl ALIM yapılır?

(Bu arada… serbest çalışıyorsanız ve Fiverr’de hizmetlerinizi sunmak istiyorsanız satıcılar ile ilgili bölüme) atlayabilirsiniz

Fiverr’deki bir alıcının en büyük endişesi muhtemelen parası karşılığında düşük kalite sonuçlar elde etmektir.

Bu riski en aza indirmek için kullanabileceğiniz taktiklere bir göz atalım.

Özellikle, bir önceki bölümde açıkladığımız, Fiverr’ın asıl sürecine (= “ürün olarak hizmet”) odaklanacağız. İlk olarak, araştırma:

1. Filtreleri akıllıca kullanın

İhtiyacınız olan şey oldukça standart bir hizmetse (makale yazmak veya logo tasarlamak gibi) ön sayfanın üst kısmındaki şeritten önceden belirlenmiş kategorileri kullanarak başlayabilirsiniz (1a);

… ancak, henüz tam olarak neye ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz – ya da daha değişik bir şeye ihtiyacınız varsa – logonun yanındaki arama çubuğu mükemmel bir başlangıç noktasıdır (1b).

Genellikle her iki senaryodan da alacağınız sonuç, “alaka düzeyine” göre sıralanmış binlerce kullanılabilir hizmet sağlayıcısının yer aldığı kocaman bir listedir:

Fiverr search

Oldukça belirsiz bir sıralama kriteri gibi görünüyor, sizce de öyle değil mi? 🤔 Bakalım daha iyisini yapabilecek miyiz.

Sizin için bir şeyler yapmaya hevesli bu insan topluluğunu anlamlandırmak için, sonuçların üst kısmında bulunan filtreleri kullanarak bu listeyi daraltacağız ve daha yönetilebilir bir liste haline getireceğiz.

  • En önemli filtre “Hizmet Seçenekleri”dir (2a): bu filtre proje türünüze göre, mevcut uzmanlıkları ve ekstraları gösterir. Örneğin ”makale yazmak” diye arama yaptıysak, hizmet seçenekleri filtresi metin türü, dil ve yazı stili gibi şeyler içerecektir. Yalnızca Hizmet Seçenekleri filtresi bile, genellikle sonuçlarınızı en az on kat daraltmanıza yardımcı olacaktır.
  • İkinci en faydalı filtre “Satıcı Ayrıntıları”dır (2b), çünkü satıcı seviyesini seçmenize olanak tanır. Fiverr’in satıcı hiyerarşisinde dört katman vardır: Seviye 1 ve 2, En İyiler ve geri kalanlar (yeni ve etkin olmayan satıcılar). Yüksek seviyeye ulaşmak sürekliliği olan kalite ve iyi puanlar gerektirir, dolayısıyla bu seviyeye ulaşmış satıcılar genellikle hizmeleri için daha yüksek ücretler talep ederler. En iyi sonuçlar için başlangıçta Seviye 2’ye odaklanmanızı öneririz – bu seviyede genellikle yeterli sayıda yüksek kalite seçenek bulunur.
  • Seçiminizi erkenden sınırlandırmamak için, “Bütçe” seçeneğini boş bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Tabii bu, eğer özellikle en ucuz seçenekleri aramıyorsanız geçerli, ki o durumda zaten düşük kalite hizmet alma riskini en aza indirmek, stratejinizle uyumlu olmayacaktır…
  • “Teslim Süresi” (2d) filtresi, en kısa zamanda işinizi yaptırmanız gerekiyorsa kullanışlı olabilir. Tabii, 24 saat ve 3-günlük seçeneklerde fiyatlar yükselecektir!

2. Fiyatları, arama sonuçlarında karşılaştırmayın

Fiverr’in amacı hizmetleri standartlaştırmak olsa da, her şeyi tamamen aynı yapmak imkansızdır – satıcılar tekliflerine tam olarak neyin dahil olduğunu tanımlamakta hala özgürdür. İşleri daha da karmaşıklaştırmak için, bir teklifin kendisi 2-3 farklı paketten oluşabilir:

Örneğin, bir blog yazısı yazmayı teklif eden bir serbest yazar, belirli bir metin uzunluğu (örneğin, 300 kelime) için bir fiyat teklif edebilir, ancak aynı teklifte birkaç ekstra olabilir, ör. daha uzun, 500 kelimelik bir metin için daha yüksek bir fiyat sunabilir.

İşin sırrı şurada: Önceki ipucunda tartıştığımız arama sonuçları size yalnızca tek bir fiyat gösterecektir. Bu fiyatın nereden geldiğini merak mı ediyorsunuz?

Fiverr: fiyat karşılaştırması

Evet, bu herhangi bir teklifin temel (= en ucuz) paketinin fiyatıdır.

Bu durumla ilgili iki sorun vardır: Birincisi, temel paket ihtiyacınız olan şey olmayabilir; ve ikincisi – her teklifin farklı bir temel paketi olacaktır!

Sonuç: arama sonuçlarındaki fiyatları göz ardı edin; bunun yerine, tüm filtreleri uyguladıktan sonra aldığınız kısa listedeki 5-10 teklifi dikkatlice okuyun (bkz. İpucu # 1).

Şimdi sipariş vermeye hazır mıyız?

Bir dakika, bir alışverişe dalmadan önce yapmanızı tavsiye ettiğimiz bir şey daha var:

3. Önceden satıcıyla iletişim kurun

Umut verici görünen 2-3 teklif seçin ve satıcıların her birine kişisel bir mesaj gönderin. Projenizi birkaç kelimeyle açıklayın ve bir ya da iki soru sorun.

Satıcıların ne kadar hızlı yanıt verdiğini gözlemleyin. Yanıtlar kulağa uygun ve yetkin geliyor mu?

Bu arada, şu anda gerçek bir sorunuz olmasa bile, bir soru düşünün – satıcının sorularınızı ele alma şekli, hiçbir şey sormadığınız durumda alacağınız, önceden yazılmış bir cevaptan çok daha fazlasını söyleyecektir.

Ayrıca, paranız karşılığında yüksek kaliteli hizmet almak istiyorsanız, çok gerekli olmadıkça fiyatta pazarlık yapmanızı önermiyoruz:

  • Birincisi, Fiverr freelance hizmetler söz konusu olduğunda zaten bulabileceğiniz en ucuz seçenektir. İnsanların bir saatlik iş için kabul edebilecekleri ücretin bir alt sınırı vardır ve Fiverr’deki ciddi rekabet bu sınıra zaten olabildiğince yaklaşmalarına sebep olur.
  • İkincisi, çoğu satıcı zaten rekabetçi fiyatlar sağlamak için iş akışlarını olabildiğince optimize ediyor, bu yüzden indirimler için ısrar ederseniz, işinizi kısa yoldan halletmek ve siparişinize mümkün olduğunca az zaman harcamak için son derece motive olacaklardır – bu da onların bakış açısından tamamen anlaşılabilir bir davranıştır..

Çoğu Fiverr satıcısı tembel veya açgözlü değildir – ancak, mantık fiyatı düşürmeye çalışırsanız düşük kalite sonuçlar alma olasılığınızın daha yüksek olduğunu söylüyor

… Ayrıca böyle bir stratejinin, satıcıların size ve projenize karşı tutumunu iyileştirmesi ihtimali düşük 🤷

Bunun yerine, kendinizi bir an için satıcının yerine koyun ve sıkı çalışmalarına saygı gösterin. Fiverr, zaten tekliflerin olabildiğince rekabetçi olmasını sağlıyor.

Zaten ilk mesajlarınıza cevap aldıktan sonra, son seçimi yapmak oldukça kolay olacaktır. Bundan sonrası sadece bir sipariş yaratmak, parayı yatırmak ve sonucu beklemek meselesi.

Sonuçlardan bahsetmişken:

4. Revizyon istemekten çekinmeyin

Çoğu Fiverr teklifi en az 1-2 düzeltme yapma olasılığını içerir – ancak teklif ayrıntılarında veya paket açıklamalarında açıkça belirtilmemiş olsa bile, iyi bir satıcı makul değişiklikler yapmayı kabul edecektir, sormanız yeter.

Düzeltme talebinde bulunurken, arkadaşça davranın ve bazı sorunların ilk iş tarifinizin yeterince açık olmamasından kaynaklanabileceğini unutmayın!

(Eğer orijinal iş tarifine eklemeyi unuttuğunuz bir şey istemeye karar verirseniz, ekstra iş için küçük bir bonus verdiğinizden için emin olun.)

…ve evet, “teşekkürler” demenin kibarlık olduğunu herkes bilse de, ne olur ne olmaz –

satıcı çok yardımcı olduysa veya beklentilerinizi aştıysa, olumlu bir inceleme bırakarak ve bonus vererek onları takdir ettiğinizi gösterin

Gelecekte aynı serbest çalışanla çalışmayı planlıyorsanız bu özellikle önemlidir – aşağıda daha ayrıntılı olarak tartışacağız:

5. Stratejik olun ve ilişkiler kurun

“Ama Fiverr’ı sadece tek bir iş için kullanmayı planlıyorum!” – diye itiraz edebilirsiniz.

Doğru, hayatınız boyunca sadece bir kez dijital freelance hizmetlere ihtiyacınız olabilir… Kulağa gerçekçi gelmedi değil mi? Çünkü muhtemelen gerçekçi değil!

Fiverr’in sadeliğine ve sunduğu çeşitliliğe alıştıktan sonra, bu platformdan daha fazla dış kaynak kullanmak isteme ihtimaliniz yüksek 🚀

Yani Fiverr’e stratejik yaklaşmak sizin yararınıza olacaktır, gelecekte birçok proje tamamlamayı planlıyorsanız da, sadece şu anda elinizde olan bir işi yaptırmak isteseniz de:

  • Küçük bir proje ile başlayın ve yukarıdaki ipuçlarını bu şekilde test ederek gereksinimlerinizi karşılayan bir serbest çalışan bulun. Fiverr’i kullanmak konusunda rahat olduğunuzda, daha yüksek hacimli ve daha ciddi projelere sıra gelir!
  • Kalp simgesini kullanarak En sevdiğiniz teklifleri kaydedin 5-6’dan fazla favoriniz olduğunda, hesabınızın “Kaydedilenler” bölümünen (profil resminizin yanında, sağ üst köşedeki menü) onları birkaç liste olarak organize etmek iyi bir fikir olabilir.
  • Her zaman puan ve değerlendirme bırakın ve negatif bir değerlendirme bırakmadan önce sorunlarınızı satıcıyla doğrudan çözmeye çalışın

Bu arada satıcıların da alıcılar için puan ve değerlendirme bırakabileceklerini biliyor muydunuz? Yani aynı gerçek hayattaki gibi – her etkileşim önemlidir.

Başka bir deyişle, bir alıcı olarak, kibar, sabırlı ve yeterli olmak, hem mevcut hem de gelecekteki satıcılar ile ilişkilerinizin gelişmesine yardımcı olacaktır. Ve bu aldığınız işin kalitesine olumlu yansıyacaktır!

Fiverr ile İş Yapın ›

Serbest çalışanları kendiniz aramak yerine, halka açık bir iş talebi yayınlamaya mı karar verdiniz? Kullanabileceğiniz birkaç ek yöntem:

  • Özensiz, kopyala yapıştır teklifleri ayıklamak için iş açıklamasında Gizli bir kelime kullanın: bu, başvuru sahiplerinden başvurularının herhangi bir yerine belirli bir kelime eklemelerini istemek kadar basit olabilir (ör. “kesinlikle” veya “çılgın”).
  • Gerçekçi bir fiyat belirleyin , çok düşük olmasın. Bu, ciddi bir alıcı olduğunuzu gösterecek ve böylece daha iyi satıcıları çekecektir. Her durumda, her satıcı projeniz için kendi teklifini belirleyebilir, bu da rakamınızın hem üstünde hem de altında teklifler alacağınızı garanti eder.
  • İşiniz için “en iyi teklifler” Otomatik e-postaları yok sayın bu adayların, esas olarak satıcıların iş ilanınıza ne kadar hızlı yanıt verdiğine bağlı olarak rastgele seçildiği görülüyor. Algoritmalar yerine kendi yargınıza güvenin!

İşiniz için yeterli teklif aldıktan sonra, daha önce tartıştığımız taktikleri takip edeceksiniz.

***

Peki ya yüksek kaliteli iş alma şansınızı kesinlikle en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız? Dikkat etmeniz gereken bir seçenek daha var:

Fiverr Pro – Değer mi?

Daha önce satıcı seviyelerinden bahsettiğimizi hatırlıyor musunuz? Aslında, Fiverr’ın henüz bahsetmediğimiz bir katmanı daha var – buna Fiverr Pro deniyor.

“Profesyonel” olabilmek için bir Fiverr satıcısı, önceki çalışmalarının portföyüyle birlikte Fiverr personeline özel bir başvuru sunar; tüm uygulamalar manuel olarak incelenir ve yalnızca ilk %1 inceleme sürecini geçer.

Fiverr Pro

Yani bir anlamda Fiverr Pro En İyiler satıcı seviyesine oldukça benzer – ancak daha da özeldir.

Peki ya fiyatlar? “Pro” kulağa pahalı geliyor… Standart Fiverr aramasında satıcı seviyeleri için zaten filtreler varken Fiverr Pro’yu seçmek mantıklı mı?

Doğru, Pro hizmetleri aynı kategorilerdeki Pro olmayan tekliflerden 2 ila 4 kat daha pahalı olma eğilimindedir, bu nedenle Upwork gibi daha geleneksel platformlarda bulabileceğiniz hizmetlerden çok daha ucuz değildirler.

Ama şu var:

Fiverr Pro ayrı bir platform değildir aynı pazar, aynı kullanıcı hesabı, aynı her şey – bu, Fiverr’in satıcı sıralama sisteminde (en yüksek olanı) sadece bir seviyedir.

Bu noktayı vurgulamak için, standart Fiverr aramasını kullanırken Pro teklifleri göstermek için özel bir filtre bile var!

Bu bizi bir freelance platform olarak Fiverr’in en büyük avantajına getiriyor:

Fiverr’de, nihai çeşitliliğe sahipsiniz. Bir şeyi ucuza ve hızla yaptırmak mı istiyorsunuz? Sorun değil. Sıfır riskli, yüksek kalite çalışma mı arıyorsunuz? Buldunuz!

Başka bir deyişle, hem ultra ucuz hem de en iyi %1’i ve aradaki her şeyi seçerek ihtiyaçlarınıza göre karar verebilirsiniz. Başka hangi platform bu esneklik derecesine sahip olabilir?

Yüzdelerden bahsetmişken –

BONUS: %10 İndirimli Fiverr Kuponu

Fiverr’ı deneme kararınız netleşmediyse de, ilk siparişinizi %10 daha ucuz hale getirmenin bir yolu olduğunu bilmek güzel, değil mi?

…Buradaki anahtar kelimenin “ilk” – olduğunu unutmayın; aşağıdaki kupon kodu yalnızca yeni alıcı hesaplarında çalışır:

  1. Fiverr’i ziyaret etmek için aşağıdaki büyük kırmızı düğmeyi tıklayın; size kolaylık sağlamak için web sitesi yeni bir pencerede açılacaktır:

    İlk Fiverr Siparişinizde %10 İndirim Kazanın

  2. Satın almak istediğiniz teklife gidin, istediğiniz paketi seçin ve yeşil sipariş düğmesini tıklayın (yukarıdaki ipuçlarımızı okuduysanız, satıcıyla halihazırda bağlantı kurdunuz🤓).
  3. Bir sonraki sayfada, ihtiyacınız olan ekstraları seçin ve sağdaki “Şimdi Sipariş Ver” düğmesine tıklayın (evet, düğme biraz kafa karıştırıcı olabiliyor – endişelenmeyin, henüz ücretlendirilmeyeceksiniz).

    Fiverr kupon

  4. Ekranın sağ tarafındaki sipariş özetinde bir promosyon kodu bölümü göreceksiniz: üzerine tıklayın ve ardından aşağıdaki kodu kopyalayıp alana yapıştırın:

    FVRRHOLS10
  5. Gri renkli “Uygula” düğmesini tıklayın ve sipariş toplamınızın %10 azalmasını izleyin. Artık siparişi yeni indirimli fiyattan verebilirsiniz.

Rehberimizin önceki bölümlerinde Fiverr’den en iyi şekilde nasıl yararlanacağımızı öğrendik – şimdi maliyetlerinizi azaltma hilesini de biliyorsunuz!

***

Peki pazarın diğer tarafı ne olacak? Fiverr hala serbest çalışanlar için kazançlı görünüyor mu? Hadi cevabı bulalım:

Fiverr’de nasıl SATIŞ yapılır?

(Serbest hizmetalıcısıysanız bu bölüm sizinle alakalı olmayabilir son özete atlamaktan çekinmeyin!)

Her şeyde olduğu gibi, serbest çalışma dünyasına dikkatsizce yaklaşmak, size büyük faydalar sağlamayacaktır;

– bu özellikle Fiverr için geçerli olabilir, rekabeti ve platformu yöneten katı kurallar “sayesinde”.

Yine de, Fiverr muhtemelen çevrimiçi olarak gerçek para kazanmaya başlamak için en iyi yerlerden biridir: mikro hizmetlere odaklanması hızlı denemeler yapmanıza ve her gün teklifinizi mükemmeleştirmenize , olanak sağlarken, satıcı seviyelendirme sistemi belirli bir yeterlilik seviyesine ulaşıp platforma güven kazandıktan sonrahayatınızın kolaylaştırır 📈

Yineleyelim – bu çocuk oyuncağı değildir ve başlarda çok çalışmanız gerekecek; ama, 1.000 ila 2.000$’lık part-time gelir buna değecektir.

Çok sayıda başarılı Fiverr satıcısının kişisel deneyimine dayanarak, Fiverr’in satıcı hiyerarşisinin zirvesine doğru tırmanışınızda size yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarını topladık:

🔎 Başlangıçta dar bir niş bulun: Fiverr’de “logo tasarımı” veya “makale yazma” hizmetleri sunan binlerce serbest çalışan var – bu yüzden en azından en iyi satıcı olmadan önce sıradan olmaktan kaçının!

💼 Bir teklif portföyü oluşturun: tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymak yerine, mümkün olduğunca çok teklif oluşturun. Fiverr’in hızlı temposunu kendi avantajınıza kullanın – anlaşma akışınızı en üst düzeye çıkarmak için en az popüler olanları düzenli olarak yeni fikirlerle değiştirin.

🎯 Teklifinizin başlığını, resmini ve açıklamasını çok iyi yapın: alakalı anahtar kelimeler ekleyin (ancak fazla doldurmaktan kaçının) ve kalite ve göz alıcılık açısından diğerlerinden öne çıkan güzel resimler kullandığınızdan emin olun.

💰 Bir portföy oluşturmak için fiyat konusunda rekabetçi olun: Fiverr’deki görünürlüğünüz için 5 yıldızlı derecelendirmeler ve olumlu yorumlar şarttır – mümkün olduğunca hızlı bir şekilde elde etmek için fiyatlarınızı bir süreliğine düşürmeyi deneyebilir, gelecekteki profilinize etkili bir şekilde yatırım yapabilirsiniz.

💌 Bütün alıcılara işinize önem verdiğinizi gösterin Tek bir kötü inceleme veya derecelendirme bile, yüksek seviye satıcılar arasına girme hedefinizi baltalayabilir. Her alıcıya saygılı davranın ve zamanında yüksek kaliteli iş sunmak için elinizden gelenin en iyisini yapın (evet, bu bariz bir tavsiye, ancak kaç Fiverr satıcısının bu tavsiyeye uymadığı sizi şaşırtabilir).

🚀 Stratejik olarak beklentileri aşın bazen sadece beklentileri doğru bir şekilde ayarlamak önemlidir – başka bir deyişle, büyük iddialarda bulunmak ve yetersiz performans sergilemek yerine, mütevazı bir söz verir ve verdiğiniz sözü aşarsanız, müşterileriniz daha mutlu olacaktır.

📊 Satıcı metriklerinizi takip edin! Yanıt süresi ve zamanında teslimatın önemini abartmak zordur – Seviye 1 ve Seviye 2 satıcı katmanları, özellikle bu metriklere dayalı olarak Fiverr algoritmaları tarafından otomatik olarak atanır.

🕗 Mola vererek stresi uzak tutun. Ama bir tatil veya uzun ara planlıyorsanız, ofis dışında modunu etkinleştirmeyi unutmayın, böylece müşterilerin mesaj kutunuzda sıraya girip, sinirlenmelerini engelleyebilirsiniz.

📚 Dersler alarak güven kazanın ve profilinizin görünürlüğünü artırın. Fiverr’in bir profesyonel ders kütüphanesi olduğunu biliyor muydunuz? Artık biliyorsunuz.

Özetle – uzun vadeli düşünmek, orijinal olmak, zamanında teslim etmek ve müşteri beklentilerini aşmak, acemi bir serbest çalışanın bile Fiverr’daki en yüksek satıcı seviyelerine ulaşmasına yardımcı olabilir.

Ve bir kez Seviye 2’ye (veya daha iyisi – En İyi Satıcı veya Fiverr Pro) olduğunuzda, platform kolayca bir numaralı gelir kaynağınız olabilir.

Kararımız: Fiverr’den En İyi Şekilde Yararlanma

Fiverr insanların 5$ karşılığında vermek istedikleri garip hizmetlerin rastgele bir koleksiyonu olarak başladığı bu macerada uzun bir yol kat etti. 2024 yılında dünyanın en büyük online serbest piyasalarından biri!

– Peki, Fiverr’ın diğer platformlara göre ana avantajı nedir?

Herhangi bir bütçe için akıllara durgunluk veren seçenekler dizisi! Bir alıcı olarak, en ucuz pazarlıklardan premium tekliflere kadar değişen fiyatlarla Fiverr’de akla gelebilecek her hizmeti bulabilirsiniz.

– Bu pazarı hizmet satın almak için kimler kullanmalı?

Fiverr serbest hizmetler söz konusu olduğunda aşağıdakilerden birine ihtiyacınız varsa özellikle sizin için yararlı olabilir: esneklik, çeşitlilik, şeffaflık, ve tabii ki kolaylık.

– Fiverr’e alıcı olarak yaklaşmanın en iyi yolu nedir?

Filtreleri kullanın, teklifleri karşılaştırırken dikkatli olun , sipariş vermeden önce satıcılarla iletişime geçin, karşı tarafa saygılı davranın ve en iyi serbest çalışanlarla uzun vadeli, iyi ilişkiler kurun.

(Fiverr’ı denemeye karar verirsenizkılavuzun bu bölümünde bulunanadım adım talimatları kullanarak, ilk satın alma işleminiz için %10 indirim kodunu uygulamayı unutmayın)

– Peki bir Fiverr satıcısı olarak nasıl başarılı olursunuz?

Amacınız mümkün olduğunca hızlı bir şekilde daha yüksek satıcı katmanlarına ulaşmakolmalıdır: bir dizi niş teklif portföyü oluşturun ve metrikleriniz sağlıklı kalırken hizmetinizin sürekli olarak olağanüstü olduğundan emin olun.

***

Fiverr’in ihtiyaçlarınız için doğru platform olup olmadığından hala emin değil misiniz? Analizimize ekleyecek bir şeyiniz mi var? Fiverr ile deneyiminizi paylaşmak mı istiyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümüne gelin!

Aradığınız şeyi bulamadınız mı? Bize istediğinizi sorun!
🤓
Fiverr hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var
🤨
Fiverr hakkında hala bir sorum var
🤔
Fiverr'nun benim için doğru olup olmadığına karar veremiyorum
🙄
Başka bir şey...

Hadi tartışalım

32 comments

galipsekeroglu

Merhabalar,
Fiverr üzerinden yapılan işlerde vergi yükümlülüğü nedir, nasıl bir yol izlemek gereklidir? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Fiverr da tam olarak alıcı ürünü kargo ile mi alıyor yoksa dijital olarak mı alıyor teşekkür ederim

karaarslandidem

fiver’de öne çıkma raktikleri

Fiverr’da yaptığım satışlar sonucunda vergi ödemem gerekir mi? Eğer gerekiyorsa bu ödeme nasıl oluyor?

Merhaba, Fiverr da birinin teklifini kabul ettim ama siparişimi tamamlamadı ve iptal ettim. O sipariş için yatırdığım para profilimde gözüküyor ama nasıl çekebilirim tekrar bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

4alisivri426

Fiverr üzerinden kazanılan paradan vergi ödenmesi gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa vergiyi ödeme süreci nasıl işliyor?

Fiverda gig oluşturmaya çalışırken 3. Aşamaya geldiğimde hata veriyor. Açıklama kısmını doldururken yazdıklarım otomatik olarak siliniyor ve ilerleyemiyorum yardımcı olabilir misiniz?

merhaba aynı sorunu bende şuan yaşıyorum siz yapabildiniz mi acaba?

satış yaparken karşı tarafa bunu nasıl iletiyoruz bunu merak ediyorum. teşekkür ederim

Satıcı olarak fiverr %20 kesinti yapıyor, peki bu parayı Türkiye Bankalarındaki hesabımıza nasıl alacağız, banka kesintisi olmuyor mu?

Merhaba ben bir mekan tasarımı işi yapıyorum şu an fiverrda ve üç gün sonra teslim edip paramı alacağım fakat hiçbir fikrim yok nasıl alacağıma dair, paypal seçeneği türkiyede kapalı bilidiğiniz üzere ve bank transfer butonu var etkin, nasıl ilerleyecek para transfer sürecim? Yanıtlarsanız çok sevinirim…

muraturat.turat11

Türkiye’de PayPal yok bir logo sattık diyelim nasıl ödeme Alicaz ?

keskinbugrahan321

fiverr üzerinden kazandığım paradan vergi ödemem gerekir mi?

Merhaba payonner üzerine veya başka bir bankadan ödemede alsan bir süre sonra maliye banka hesabını kontrol eder ve ceza gelebilir bunun için şahıs şirketi açıp bence verginizi ödeyin

Gig bir türlü onaylanmıyor. Bir niş alanda birisi 180 satış yapmış ama benim gig descriptionum bir türlü onaylanmıyor adamın descriptionunda hiç bir detay yok o satış yapıyor ben her türlü detayı yazdığım halde kabul etmiyorlar. Kesinlikle Fiverr çok ırkçı bir sisteme alet ediliyor özellikle şu pandemi sürecinde. Onaylanan gig\’imi sildiler ve daha niceleri… Fiverr umarım batar illallah ettirdi beni 2 haftada

Merhaba, Bir işim iptal durumuna geldikten sonra görüntülenmelerim düştü. Bunu nasıl aşarım? Teşekkür ederim

Fiver da örneğin bir logoyu sattığımızda bu logoyu alıcıya ne ile gönderiyoruz fiverr\’ın mesaj bölümünden mi yoksa e posta falan mı? Veya bir ses satacağımız da nereden göndereceğiz ? Teşekkür ederim