☑︎ Ostatnia aktualizacja recenzji: kwiecień 2024

Człowiek uczy się przez całe życie – stwierdzenie to jest o wiele bardziej aktualne w dwudziestym pierwszym wieku. Im więcej wiedzy i umiejętności posiadasz, tym większe są twoje szanse na rozwój kariery i sukces w sferze biznesowej.

Z platformą taką jak Udemy, nie ma miejsca na wymówki!

W tym szczegółowym przewodniku postaramy się sprawdzić czy kursy na Udemy faktycznie warte są twojego czasu (i pieniędzy). Ponadto, postaramy się odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • 🎓Co to jest Udemy i jak to działa?
  • 📊Czy kursy online na tej platformie są wartościowe?
  • 🔍Jak znaleźć najlepsze kursy na Udemy?
  • ✔️Kto powinien skorzystać z Udemy a kto nie powinien?

Zanim omówimy porady, dzięki którym wykorzystasz w pełni możliwości platformy Udemy, krótko omówimy funkcjonowanie serwisu i postaramy się pokazać w jaki sposób Udemy różni się od innych platform szkoleniowych dostępnych na rynku:

Co to jest Udemy?

Nazwa platformy Udemy to kombinacja słów “you + academy [ty + akademia]”. Udemy przedstawia się jako globalny rynek edukacyjny. Innymi słowy, Udemy to zbiór kursów internetowych🤓 a w zasadzie, bardzo obszerny zbiór:

Ocecnie Udemy to zdecydowanie największa platforma szkoleniowa online na świecie, bez względu na to jakie kryteria się obierze – od ilości dostępnych kursów, poprzez ilość użytkowników, po dostępność wersji językowych:

Udemy: fakty

Oprócz dużych rozmiarów i stałego trendu wzrostowego, Udemy może pochwalić się też kilkoma unikalnymi cechami, których nie posiadają inne platformy –

  • Podczas gdy inne platformy szkoleniowe skupiają się raczej na kursach w stylu akademickim, tworzonych przez duże uniwersytety, Udemy skupia się na umiejętnościach i praktycznej wiedzy oraz kładzie nacisk na uczenie poprzez doświadczenie i korzystanie ze zdobytej wiedzy w prawdziwym życiu.
  • Dodatkowo, Udemy charakteryzuje się bardziej demokratycznym podejściem do nauki i nauczania, w porównaniu do innych platform szkoleniowych. Tutaj każdy może stworzyć swój kurs i udostępnić go całemu światu.

Wszystko to oznacza, że Udemy bardziej ceni sobie użyteczne umiejętności zamiast pięknie wyglądających dyplomów 📜:

… Oczywiście, otrzymasz certyfikat po ukończeniu danego kursu, ale nie będzie na nim loga Harvardu, którym pochwalisz się później na swoim profilu na LinkedIn.

Zatem, najlepsze kursy na Udemy nie są definiowane poprzez uniwersytecką pieczątkę, a raczej poprzez faktyczną użyteczność przyswojonych treści oraz talentu do przekazywania wiedzy danego nauczyciela.

Zasada “darmowego dostępu dla wszystkich” prowadzi niestety do powstawania dużych ilości miernych i bezużytecznych kursów na platformie. Jest to jedna z najbardziej krytykowanych cech platformy Udemy.

Ale jest też dobra wiadomość:

Wśród 150000 kursów można znaleźć te naprawdę fantastyczne. Poświęcając trochę czasu i wysyiłku, odnajdziesz świetny i wartościowy kurs na Udemy.

W kolejnej sekcji zdradzimy kilka porad zaczerpniętych z naszego siedmioletniego doświadczenia na platformie, dzięki którym dowiesz się jak znaleźć dobry kurs na Udemy:

Jak Znaleźć Najlepsze Kursy na Udemy?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Udemy pozwala każdemu na stworzenie swojego kursu na platformie. Oznacza to, że możemy tam znaleźć zarówno świetne szkolenia, jak i bezużyteczną paplaninę…

…Jednakże, otwiera to możliwości dla naprawdę utalentowanych nauczycieli, którzy mogą podzielić się swoimi umiejętnościami, bez względu na to czy wykładają oni na sławnych uczelniach, czy też nie.

Wygląda to podobnie jak szukanie noclegu na Airbnb, czy szukanie książki na Amazonie – kluczem do znalezienia „skarbu” jest stopniowe zawężanie poszukiwań.🎯

Poniżej opisujemy, jak to zrobić, krok po kroku:

  1. Przede wszystkim, poszukaj wartościowych kandydatów. Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z katalogu Udemy, poruszając się od ogólnych kategorii, do konkretnych i szczegółowych tematów:

    Zobacz katalog szkoleń na Udemy ›

    Na poniższym przykładzie prezentujemy jak poszukać dobrego szkolenia z Javascript dla początkujących:

    Udemy: categories

    Jeśli temat, którego poszukujesz jest bardziej “egzotyczny”, zalecamy poszukiwania za pomocą słów kluczowych , zamiast szukania w katalogu.

  2. W kategorii lub na stronie, w której wyświetlają się wyniki wyszukiwania przejdź do listy kursów i wybierz dwie lub trzy pozycje, które spełniają twoje oczekiwania:

    Udemy: filter results

    Upewnij się, że wybrane kursy są oceniane powyżej 4.5 gwiazdki i posiadają co najmniej kilkaset opinii. Skorzystaj z filtrów i narzędzi do sortowania zlokalizowanych w panelu po lewej stronie.

  3. Następnie, przeczytaj opis każdego szkolenia, które wybrałeś w poprzednim kroku, aby sprawdzić czy dany kurs spełni twoje oczekiwania:

    Udemy: course info

    Uważnie przestudiuj szare pole zatytułowane “Czego się nauczysz”, przebieg i spis treści szkolenia, wymagania oraz główny opis.

    WSKAZÓWKA: koniecznie sprawdź datę ostatniej aktualizacji kursu w polu nagłówka, ponieważ w niektórych kategoriach aktualność treści dynamicznie się zmienia i może być już kompletnie bezużyteczna po roku lub dwóch!

    Mając to na uwadze, szkolenie z zarządzania nie musi być aktualizowane tak często jak szkolenie z Javascript lub kurs z user experience w aplikacjach mobilnych.

  4. Teraz czas na zapoznanie się z nauczycielem: przesuwaj się w dół strony, aż trafisz na sekcję, która wyświetla szczegółowe informacje na temat autora danego kursu.

    Zwróć uwagę na statystyki autora znajdujące się obok zdjęcia profilowego, a w szczególności na ogólną ocenę, która raczej nie powinna być mniejsza niż 4.5:

    Udemy: course instructor

    Dodatkowo, przeczytaj opis autora, aby zapoznać się z jego wykształceniem i osiągnięciami oraz sprawdzić jak długo pracuje w danej branży itp.

  5. Na deser proponujemy zapoznanie się z opiniami użytkowników. Pod sekcją z informacjami o autorze zobaczysz diagram przedstawiający opinie użytkowników o danym kursie:

    Udemy: course reviews

    Przestudiuj uważnie diagram i upewnij się, że większość opinii to te składające się z 5-ciu gwiazdek. Ponadto, sprawdź czy nie ma żadnych zwyżek niskich ocen np. nie więcej niż 5% użytkowników dających po 1 gwiazdce.

    Na koniec przeczytaj kilka recenzji, kładąc nacisk na negatywny feedback; jeśli nie ma żadnego, to sprawdź opinie zawierające jedną lub dwie gwiazdki.

  6. Ostatnią ważną rzeczą, którą warto zrobić to zapoznanie się z filmikiem przedstawiającym szkolenie i z jedną z lekcji – prawie każde szkolenie na Udemy oferuje podgląd:

    Udemy: course preview

    Przyjrzyj się krytycznym okiem stylowi nauczania wybranego instruktora: sprawdź czy nie mówi za szybko lub za wolno. A może jego\jej głos cię drażni? Nie? To świetnie!

Jeśli kurs spełnia wszystkie powyższe wymagania, możesz być pewny, że będzie dobry. Ale to jeszcze nie wszystko! Mamy dla ciebie jeszcze kilka dodatkowych wskazówek, które pozwolą ci w pełni skorzystać z
Udemy:

  • Na platformie znajdziesz zniżki od 60% do 90% 💸 na świetne kursy w prawie każdej kategorii – w zasadzie rzadko zdarza się sytuacja, że trzeba zapłacić więcej niż $20 za szkolenie, chyba że jest ono związane z bardzo konkretnym i zaawansowanym tematem.
  • Wziąłeś udział w płatnym szkoleniu i nie jesteś usatysfakcjonowany? Możesz otrzymać pełen zwrot pieniędzy 💰 w ciągu 30 dni od dokonania zakupu: wybierz kurs w panelu użytkownika i kliknij na trzy kropki w prawym górnym rogu.

Zanim przejdziemy do ostatecznego werdyktu, podsumujmy dotychczasowe informacje na temat Udemy, punktując najważniejsze zalety i wady platformy, w porównaniu do innych podobnych serwisów:

Zalety i Wady Udemy

  • Udemy oferuje najszerszy wybór szkoleń, w porównaniu do innych platform (w zasadzie, Udemy oferuje większy wybór niż wszystkie inne razem wzięte!)
  • Każdy może stworzyć swój kurs, więc najlepsze z nich charakteryzują się opinią kursantów, a nie uniwersytecką pieczątką.
  • Na Udemy znajdziesz kursy w ponad 60 językach.
  • Otrzymujesz nielimitowany i nieograniczony czasowo dostęp do wykupionych szkoleń (oraz, oczywiście, do tych darmowych).li>
  • Każdy płatny kurs oferuje 30 dniową gwarancję zwrotu pieniędzy: Udemy uwzględni pełen zwrot pieniędzy, jeżeli dany kurs nie spełni twoich oczekiwań.
  • Kursy na Udemy skupiają się na rozwoju praktycznych umiejętności zamiast na przekazywaniu suchej teorii.
  • Dla grup powyżej 5 osób istnieje usługa Udemy for Business, która oferuje zbiór ponad 5000 szkoleń bez restrykcji terytorialnych.
  • Wybór spośród setek tysięcy szkoleń może być przytłaczający i czasochłonny.
  • Dyplomy ukończenia kursów są wystawiane bezpośrednio przez Udemy i rzadko zawierają pieczątki uczelni czy znanych firm.
  • Część najlepszych kursów jest dostępna tylko po angielsku; w niektórych wersjach językowych wybór kursów jest ograniczony.

Czy warto korzystać z Udemy?

Szczerze mówiąc, równie dobrze można spytać “Czy warto korzystać z Airbnb?” Analogicznie, na Airbnb znajdziemy świetne noclegi i dziury zabite dechami, więc, nie ważne czy jest to Airbnb czy Udemy – wszystko zależy od naszego wyboru.

Podobnie do Airbnb, Udemy to ogromna platforma, która zawiera tysiące świetnych pozycji i jeszcze więcej tych nic nie wartych:

🔍 Jeśli obierzesz systematyczne podejście do procesu wybierania szkolenia, znajdziesz fantastyczne i wartościowe treści w dobrej cenie (a nawet za darmo).

Jak już pewnie zauważyłeś, Udemy absolutnie nie jest najlepszym wyborem dla każdego. Jest kilka spraw, o których warto pamiętać:

  • Udemy prawdopodobnie NIE jest dla Ciebie jeśli chcesz podszkolić się w ścisłej lub teoretycznej dziedzinie takiej jak literatura klasyczna czy biologia molekularna lub jeśli szukasz oficjalnie uznawanego dyplomu z renomowanej uczelni.
  • W przeciwnym wypadku, powinieneś dać szansę platformie Udemy, w szczególności gdy chcesz nauczyć się praktycznej umiejętności, aby przyspieszyć rozwój kariery lub gdy wolisz naukę poprzez doświadczenie oraz gdy cenisz sobie szeroki wybór tematów, języków oraz metod nauczania:

Wybieraj spośród 150000 szkoleń na Udemy ›

Nadal masz jakieś pytania dotyczące Udemy? A może wziąłeś już udział w szkoleniach na tej platformie? Tak czy owak, przejdź do sekcji komentarzy na dole i podziel się swoim doświadczeniem, aby inni mogli podjąć lepszą decyzję.

Porozmawiajmy!