HostGator o kadar uzun zamandır var ki, hepimiz arkadaş canlısı ve geniş gü-lümsemeli mavi timsaha iyice alıştık.

Ama onunla arkadaş olmak gerçekten güvenli mi?

Haydi incelememizde bu sorunun cevabını bulalım! Bu derinlemesine incelemede, HostGator’a kapsamlı bir şekilde bakacağız; arka planını, tekliflerini, fiyatlandırmasını, desteğini analiz edeceğiz ve aşağıdaki soruya bir cevap bulacağız: HostGator’u diğer hosting sağlayıcılarına tercih etmeli misiniz?

Yolculuğumuz sırasında, maskotları Snappy’nin 2 boyutta nasıl göründüğünü ve HostGator hakkın-da bilmeniz gereken diğer (ve muhtemelen konumuzla daha alakalı) şeyleri öğreneceksiniz:

 • 👥HostGator’un sahibi kimdir ve bunun ne önemi var?
 • 🧭Hangi hosting planını seçmelisiniz?
 • 🐊HostGator diğer büyük sağlayıcılardan daha iyi mi?
 • 💵HostGator siparişinizden tasarruf edebilir misiniz?

Sonuncusu ile ilgili olarak – bu incelemenin sonuna doğru HostGator’u denemeye karar verirseniz, belirli HostGator ürünleri için ödemenizi azaltmak için kullanabileceğiniz özel bir indirim kodu sunuyoruz.

Başlamadan önce küçük bir not: Eğer host gator veya gator host anahtar kelimelerini arayıp bu incelemeyi bulduysanız – evet, bahsettiğimiz aynı şirket, yani doğru yerdesiniz 😉

Bunu aradan çıkarttığımıza göre, elimizdeki örneği dikkatlice inceleyelim, başından kuyruğuna ka-dar: büyütecinizi ve cetvelinizi alın ve ellerinizi timsahın çenesinden uzakta tutmaya dikkat edin – uyuşturulmuş da olsa önlem almakta fayda var!

Baş: HostGator Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, HostGator bir web hosting şirketidir. Bu, web siteleri oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan hizmetler sağladığı anlamına gelir. Enteresan bir bilgi:

W3Techs’ e göreweb sitelerinin neredeyse %2’si HostGator’u hosting sağlayıcıları olarak kullanıyor (W3T’nin en iyi 10 milyon web sitesi örneğinden).

Bu birçok web sitesi demek!

Aslında, yukarıdaki veriler HostGator’u küresel hosting endüstrisinin ilk 10’una yerleştirmektedir.

Ancak, her büyük şirket, tek bir müşteri ile işe başlamak zorundadır; ve Gator için bu 2002’de, Flor-ida’dan Brent Oxley adında bir üniversite öğrencisinin internet girişimcisi olmaya karar verdiği za-man gerçekleşti.

HostGator his-tory

“Lacoste”‘den 3 boyuta – HostGator maskotunun evrimi

Girişim, 2012 yılında başka bir şirkete satıla-na kadar on yıl boyunca agresif bir şekilde büyüdü. Ve bu şirket… Endurance International Group’tan (EIG) başkası değildi!

Şimdi, neden bu kadar teatral bir şekilde tanıttım?

Çünkü Endurance, hosting pazarında aktif ve eşsiz bir oyuncu olduğudan sık sık incelemelerimizin kahramanı oluyor:

EIG kendisini “küçük ve orta ölçekli işletmelerin web varlıklarını oluşturmaları için gerekli olan her şeyin entegre sağlayıcısı” olarak konumlandırıyor. Daha açık bir şekilde be-lirtmek gerekirse, son yıllık raporlarına göre 77(!) markalarından en az 50’si aynı hizmeti sunuyor – web hosting.

Başka bir deyişle, Endurance mevcut web host satın alma ve markalarından maksimum para çıkar-ma konusunda uzmanlaşmış bir şirkettir.

Şunu sorabilirsiniz – bu HostGator istemcilerini gerçekten somut bir şekilde etkiliyor mu?

Tabii ki! Hatta, birçok iyi ve kötü şekilde etkiliyor:

 • Kararlılık ve güvenilirlik: büyük bir çok uluslu şirketin marka port-föyündeki önde gelen isimlerden biri olan HostGator’un aniden kapanma veya iflas beyan etme riski çok düşüktür.
 • Operasyonel verimlilik: HostGator ile ilgili her şey, ana şirketin büyük hosting markaları portföyünden gelen derin endüstri tecrübesine dayanarak tekrar tekrar op-timize edildi.
 • Para çekmeye odaklanma: EIG varolan işletmeleri satın alır ve genel-likle bu tür anlaşmalarda çok ödeme yapar. Bu, sürekli ödediği parayı kâr olarak geri almaya odaklanması gerektiği anlamına gelir. Doğrudan yüksek yatırım getirisine yol açmayan şeyler, En-durance ve iştiraklerini çok fazla ilgilendirmiyor gibi görünüyor.
 • Fabrika benzeri yaklaşımEndurance portföyündeki markaların hiçbiri sıfırdan yetiştirilmediğinden, bir kurucunun vizyonu, benzersiz bir fikir veya değer teklifi ile karşı karşıya değiliz – biraz farklı cepheler sunan 50’den fazla benzer markanın sadece birinden söz ediyoruz.

Endurance Grubunun bir parçası olmanın faydalarının potansiyel dezavantajlardan daha ağır basıp basmayacağına karar vermek elbette size kalmış.

İş stratejileri “iyi” ya da “kötü” değildir – sadece bir stratejidirler. Bununla birlikte, olası sonuçları akılda tutmaya değer: örneğin, HostGator gibi markaların olağanüstü kalite sunma mo-tivasyonu olmadığı – sadece optimize edilmiş satış teknikleri ve yeterince iyi altyapı sunma moti-vasyonları var.

İncelememizin bir sonraki bölümünde HostGator’un teklifine ve diğer ayrıntılarına daha yakından bakacağız:

Vücut: Ürünler ve Planlar

Şimdi sıra eğlenceli kısımda!

HostGator’un ürün yelpazesi bir düzine farklı öğeden oluşuyor, ancak bu incelemede amiral gemisi tekliflerine odaklanacağız: paylaşımlı hosting, yani ana gezinme menüsünde“web hosting” olarak adlandırdıkları şey.

(bu bölümün sonunda, diğer ürünler hakkında kısa bir genel bakış sunacağız ve neden burada ayrıntılı olarak tartışmaya değmeyeceklerini açıklayacağız)

Devam etmeden önce – Ne olur ne olmaz bahsedelim; “paylaşımlı” hosting nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, paylaşımlı hosting, her özel bilgisayarın veya sunucunun kaynaklarının, birkaç istemci arasında bölündüğünü ima eder.

Bu, özellikle web siteniz için daha az bilgi işlem gücü demektir, ama aynı zamanda diğer hosting türlerine kıyasla önemli ölçüde daha düşük maliyetler anlamına gelirken, yine de yeterli özerklik ve performans sağlar.

İnternet’teki web sitelerinin büyük çoğunluğu günümüzde paylaşımlı hosting kullandığından, bu ta-kas, çoğu çevrimiçi proje için buna değer görünüyor.

Paylaşımlı hosting söz konusu olduğunda, HostGator müşterileri üç plan (bazı ülkelerde 4) arasından seçim yapabilir:

HostGator shared hosting

En ucuz plan ile orta fiyatlı plan arasındaki temel fark, birden fazla alan adı oluşturma imkanıdır, bu nedenle tek bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, en ucuz planı seçmelisiniz. Çevrimiçi imparatorluğunuzu genişletmeye karar verirseniz planınızı daha sonra her zaman yükseltebilirsiniz 👑

Daha pahalı plan(lar) orta plana göre çok fazla değer sunmuyor, yani gerçekten değmeyen birkaç ek özellik için %50-90 daha fazla ödeme yapıyor oluyorsunuz. Eğer tüm alışverişlerinizde her şeyin en iyisini almak zorunda hissetmiyor ve bütçenize önem veriyorsanız bu planları almak mantıklı değil.

Bu, çoğu durumda, birkaç web sitesine ihtiyaç duyanlar için orta planın en uygun seçenek olduğu anlamına geliyor.. Üst plandaki fark aylık olarak ifade edildiğinde küçük gibi görünse de, yıllar boyunca çok fazla ekstra maliyete neden olabilir.

HostGator’un web hosting planları hakkında takdir ettiğimiz veya beğenmediğimiz birkaç sey:

 • Sık indirimlerve özel teklifler, özellikle 2 veya 3 yıllık ödeme yapıyorsanız, HostGator’un paylaşımlı hosting planlarını web’deki en uygun fiyatlı planlardan biri haline getirir.
 • Ödeme sırasında

 • Kupon kullanma imkanı sadece birkaç web hostunda vardır. HostGator için, böyle bir kodu incelememizin son bölümüne bulabilirsiniz; indirim büyüklüğü açısından büyük bir anlaşma değil, ancak sağlayıcınız olarak Gator’u seçerseniz, ekstra para tasarrufu yapma şansınız olduğunu bilmek güzel.
 • Varsayılan olarak

 • Ücretsiz SSL sertifikası dahildir; güvenli bir bağlantıya (ve web adresinizde http:// yerine https://) sahip olmak günümüzde zorunlu kabul edilmektedir; diğer şeylerin yanı sıra SSL, Google arama algoritmasıyla sitenizin sıralamasını etkiler.
 • Yıllık faturalandırma döngülerinden herhangi birini seçerseniz 1 yıl boyunca ücretsiz alan adı . Bu sadece, satın alma sırasında biraz ekstra tasarruf etmenizi sağlayan hoş bir dokunuş. Ancak, indirimli olarak satın aldığınız her şeyin normal fiyata yenileneceğini un-utmayın. Bu konuda:
 • Yenileme fiyatları ilk fiyat etiketlerinden daha yüksektir, bu nedenle bir sonraki döne-min hosting faturası %60 kadar daha yüksek olacaktır. En azından HostGator, diğer daha az titiz hosting sağlayıcılarının aksine, bu standart oranları ödeme sayfasında açıkça belirtme nezaketine sahip.
 • Ödeme işlemi sırasında önceden seçilmiş ekstralar, (bazı bölgelerde) “hacker koruması” eklentisi gibi gerçekten ihtiyacınız olmayan bir şey için yanlışlıkla ödeme yapmamanız için sizi çok dikkat etmeye zorlayan hafif sinir bozucu bir tekniktir (WordPress harika ücretsiz güvenlik eklentilerine sahiptir).

Efendim? Tabii ya, neden diğer HostGator ürünlerini atladığımızı açıklamaya söz vermiştik!

Bunlar, çeşitli gelişmiş hosting türlerinin yanı sıra, bir site oluşturucuyu içerir ve her ikisi de Host-Gator’ın Endurance Grubunun bir parçası olması bağlamında daha iyi anlaşılabilir.

Paylaşımlı hosting dışında HostGator, bulut, yönetilen WordPress, VPS, özel ve hatta Windows tabanlı hosting paketleri sunar. Ama hepsinin ortak bir yanı var:

– hiçbiri HostGator’un odak veya birincil uzmanlık alanı değildir.

Müşterilerinin büyük çoğunluğu paylaşımlı hosting üzerindedir ve HostGator, Endurance’a entegre edilmeden çok önce, hatta başından beri bunu yapıyordu.

İşte uygulamak isteyebileceğiniz basit bir kural:

Hangi tür hosting ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz, büyük olasılıkla paylaşımlı hosting’e ihtiyacınız vardırve HostGator bunun için iyi bir adaydır.

Bunun tersi de çoğu zaman doğrudur:

Paylaşımlı hosting dışında bir şeye ihtiyacınızolduğundan eminsen-iz, muhtemelen HostGator’u kullanmak istemezsiniz. Bu durumda mesela Digital Ocean gibi bu konuda uzman bir sağlayıcıyı deneyebilirsi-niz.

Gator Sitesi Oluşturucu”ise, Endurance’ın portföyünden (yaratıcı bir şekilde “Site Oluşturucu” olarak adlandırılan) başka bir aracın, yeniden markalaştırılmış bir versiyonudur.

Daha da farklı görünmesini sağlamak için farklı fiyat ve indirimlerden oluşan akıllı bir sistem kullanıyorlar, ancak matematiği yaparsanız her iki araç da sonunda tamamen aynı maliyete sahip.

Bu, Gator Web Sitesi Oluşturucu’ya abone olursanız, aslında tamamen farklı bir markadan satın aldığınızı gösterir. Ki bu, kendi başına “kötü” değildir, ancak en azından ayrı bir incelemeyi gerek-tirir (spoiler: Site Oluşturucu’dan çok daha iyi site oluşturma araçları vardır, ör. Weebly).

Sonuç olarak:

 • Ürünler: Bir veya daha fazla web sitesi oluşturmak istiyorsanız ve özel gereksinimleriniz yoksa (özel bir sunucu veya bulut altyapısı gibi) HostGator akıllı bir seçim-dir;
 • Planlar: ihtiyacınız olan web sitesine bağlı olarak, en ucuz ve ikinci en ucuz hosting planları arasında seçim yapın;
 • Fiyatlandırma: daha uzun faturalandırma döngülerini seçerek daha düşük fiyatlardan yararlanın, ancak bir sonraki faturanızın biraz daha yüksek olacağını unut-mayın.

Şimdi, uzun vadede karşılaşabileceğiniz, daha az belirgin ama yine de çok önemli özelliklerden ba-zılarına bir bakalım –

Kuyruk: Güvenilirlik ve Destek

Web siteleri genellikle uzun vadeli projelerdir. Bu, bir hosting şirketi seçtiğinizde, yıllar boyunca etkisini göreceğiniz bir seçim yaptığınız anlamına gelir.

Bu nedenle, anında indirimlerin ötesinde düşünmek ve hizmet istikrarı ve müşteri desteği gibi za-man içinde fark yaratabilecek şeyleri düşünmek gerekir.

Belirli bir hosting sağlayıcısının güvenilirliğini ölçmenin (ve başkalarıyla karşılaştırmanın) en bilg-ilendirici yolu iki şeyi ölçmektir:

 • çalışma süresiveya ortalama bir sunucunun çalışır durumda kaldığı ve dolayısıyla web siteniz herkese açık olduğu sürenin yüzdesi;
 • yanıt süresi, yani ziyaretçilerinizin gelen bağlantılar için ilk yanıtı ne kadar beklemeleri gerektiği.

Hrank’ın bağımsız verilerine göre, HostGator sunucuları arasındaki hizmet süresi son 6 ay boyunca %99,96civarındaydı, bu da %99,9 kesintisiz çalışma garantisi sınırının içindedir:

HostGator up-time

Hrank’a göre HostGator çalışma süresi verileri

Günlük verilere bakarsak, belirli günlerde %99’dan daha az çalışma süresi tespit edebiliriz, yani günde 15 dakikadan fazla kesinti süresi – genel rakamlar yeterince iyi olduğu sürece bu tür dav-ranışlar normaldir.

HostGator için ortalama yanıt süresi yaklaşık 1100 milisaniyede veya 1.1 saniyede seyrediyor – bu da uluslararası bir hosting sağlayıcısı için çok etkileyici değil.

Web sitenizin hızı yine de WordPress eklentileri seçiminize ve kullandığınız görüntülerin boyutuna bağlı olacaktır, ancak sunucunun kendisinin de bunun üzerine ekstra zaman katacağını unutmayın.

Sunucu yanıt süresini her şeydenönce en aza indirmeyi tercih ediyorsanız, ör. Çoğu bölgede daha iyi sunucu hızı için Hostinger‘e bir göz atabilirsiniz (yine de onların da zayıf noktaları vardır, bu yüzden bir karar vermeden önce incelememizi dikkatlice okuyun!)

***

Müşteri desteği söz konusu olduğunda, HostGator, bir hosting kullanıcısı olarak ihtiyacınız olabilecek her şeyi, en önemlisi 7 gün 24 saat ve 365 gün canlı sohbet ve telefon desteğinin yanı sıra kapsamlı bir yararlı makaleler kütüphanesi sunar.

HostGator chat

HostGator ile iletişim kurmanın en kolay yolu chat ve birkaç kez denedikten sonra chat ile ilgili hiçbir şikayetimiz olmadı:

 • Destek ekibinin dostça bir tavrı var; yanıtları hızlı ve konuya yönelik. Sorularımızın çoğu sohbet başlattıktan sonra birkaç dakika içinde çözüldü.
 • Aldığımız cevaplar genellikle yardımcı olacak kadar ayrıntılı ve okunabilir olacak kadar kısaydı.
 • 7/24 etiketi boş bir söz değil – sohbetlerimiz gece yarısı bile 1-2 dakika içinde yanıt aldı.

Özetlemek gerekirse, HostGator müşterileri web sitelerinin zamanın %99,9’u için çevrimiçi kal-masını ve makul (istisnai olmasa da) bağlantı hızlarını korumasını bekleyebilirler.

Destek ekibi, PureHost veya Netfirmsgibi bazı daha küçük Endurance markalarına kıyasla önemli ölçüde daha yetkin ve yardımcı; bu alanda olumsuz yorum yok.

***

Timsahı baştan sona inceledik ve HostGator kullanmanın hem avantajlarının hem de zayıf tara-flarının olduğunu açıkça görebiliyoruz.

Peki argümanın hangi tarafı daha ilgi çekici?

HostGator’ın Artıları ve Eksileri

Bunun cevabını bulmak için bulgularımızı özetlemekte fayda var – bu, incelememizin son bölümün-de net bir karar vermemize yardımcı olacaktır:

 • HostGator, büyük bir müşteri tabanından ve onlarca yıllık bir sicilden gelen bir paylaşımlı hosting uzmanıdır.
 • Fiyatlandırma açısından HostGator ile yarışabilecek çok az hosting sağlayıcısı vardır; özellikle daha uzun faturalandırma döngülerini tercih ederseniz, büyük indirimler ve özel teklifler bulacağınızdan emin olabilirsiniz.
 • Hosting siparişinizle birlikteücretsiz bir alan adı alabilirsiniz; alan adının 1 yıl sonra normal fiyatla yenileneceğini unutmayın.
 • Ortalama sunucu çalışma süresi HostGator’un servis garantisinde be-lirtilen %99,9 oranının rahatça üzerinde. Bu, paylaşımlı hosting için standart bir düzeydir ve ayda beklenen toplam kapalı kalma süresinin bir saatten daha az olduğunu ifade eder.
 • HostGator, 2012 yılından bu yana, büyük bir çokuluslu holding olan Endurance Group’un bir parçasıdır ve bu da onu rakiplerinin çoğundan çok daha istikrarlı bir hosting sağlayıcısı yapmaktadır.
 • Mevcut bir hesabınız varsa veya müşteri olmayı düşünüyorsanız, HostGator’un canlı sohbetini kullanarak 7 gün 24 saat ve 365 gün destek alabilirsiniz. Destek ekibi bilgili ve dost canlısıdır.
 • Aslında, geniş eğitim ve yardım makaleleri arşivleri sayesinde, sohbeti sık sık kullanmanıza bile gerek kalmayacak.
 • HostGator sahibi Endurance Group, satın alınan hosting sağlayıcılarından nakit akışları almaya odaklanmıştır, bu da HostGator’un müşterilerine daha fazla yenilik yapması ve daha ileri gitmesi için daha az motivasyonu olduğu anlamına gelebilir.
 • Web sitenizin yükleme hızını etkileyen sunucu yanıt süresi iyidir, an-cak bu büyüklükteki bir hosting sağlayıcısı için çok etkileyici değildir.
 • HostGator hizmetlerini satın alırken, web sitelerinde listelenen özel fi-yatların yalnızca ilk faturalandırma döngüsü için geçerli olduğunu unutmayın.

Özel HostGator Kuponu (Mayıs 2024 tarihinde kontrol edildi)

Sonuca geçmeden önce, kısa bir faturalandırma döngüsü seçerseniz (12 ay veya daha kısa), HostGator’dan yapılan alımlarda paradan tasarruf etmenin hızlı bir yolundan bahsedelim.

Ödeme sırasında sayfada 5. bölümü bulun ve önceden doldurulmuş kod yerine aşağıdaki kodu girin, ardından “Doğrula”yı tıklayın ve son fiyatınızın düşüp düşmediğini kontrol edin.

Veya kodu 12 aylık paylaşımlı hosting planına otomatik olarak uygulamak için aşağıdaki bağlantıyı tıklamanız yeterlidir:

HostGator İndirimini Uygula ›

Kupon kodu, hem hosting paketini hem de ekstraları etkiler ve varsayılan koda kıyasla %10 ila %25 arasında bir indirim sağlar.

SATORI

ÖNEMLİ!! Tekrarlamak gerekirse, bu kupon yalnızca 1, 3, 6 ve 12 aylık faturalandırma döngüleri için geçerlidir! İki veya üç yıllık seçenekler için, HostGator’un varsayılan olarak uygulanan kendi kuponu daha kârlıdır.

Tamam, şimdi sonuca geçelim –

Son Karar: 2024‘de HostGator’u Kullanmalı Mısınız?

HostGator’un geçmişine, ürünlerine, planlarına, desteğine ve teknik özelliklerine daha yakından bak-tıktan sonra bu sağlayıcıyı önerebilir miyiz?

Çoğu çevrimiçi proje için (muhtemelen sizin projeniz için de), ‘Gator’dan paylaşımlı web hosting gerçekten uygun bir seçenektir, en büyük endüstri oyuncularından birinin sağladığı güvenilirlik ve destek ile birlikte paranızın karşılığını verir 😎

Özellikle:

 • Tek bir web sitesi için en ucuz paylaşımlı hosting planını seçin: bu plan ihtiyacınız olan her şeye sahiptir,
 • Birden fazla web sitesine ihtiyacınız varsa,en ucuz ikinci planı seçin ve daha iyi fiyatlar için daha uzun faturalandırma döngülerini (2 veya 3 yıl) düşünün.

Digital Ocean gibi özel sağlayıcılara bir göz atın.

***

Hala HostGator hakkında sorularınız mı var? Ya da ilk elden deneyiminizi paylaşmak ister misiniz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne bırakın, daha bilinçli kararlar vermek için birbiri-mize yardımcı olalım!

Satış ortağı açıklaması: bu makaledeki bağlantılardan bazılarını izlediğinizde yapılan satın alımlar için komisyon alabiliriz. Bu, hiçbir şekilde ödediğiniz fiyatı etkilemez. Bu incelemeyi yararlı bulduysanız, projemizi desteklemek için bağlantılarımızı kullanmayı lütfen düşünün 🌱

Aradığınız şeyi bulamadınız mı? Bize istediğinizi sorun!
🤓
HostGator hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var
🤨
HostGator hakkında hala bir sorum var
🤔
HostGator'nun benim için doğru olup olmadığına karar veremiyorum
🙄
Başka bir şey...

Hadi tartışalım