Mając na uwadze fakt, iż WordPress obsługuje ponad 30% Internetu, obecnie tylko najbardziej leniwi dostawcy usług hostingowych nie oferują jakiegoś wariantu wyspecjalizowanej oferty WP.
Niemniej jednak pewne marki funkcjonują w tej lidze niezależnie – jako rozwiązania klasy profesjonalnej, koncentrujące się wyłącznie na WordPress, z funkcjami premium i cenami premium.
Kinsta jest jednym z takich wyspecjalizowanych serwisów hostingowych z górnej półki, a ta szczegółowa ocena umożliwia stwierdzenie, czy zasługuje na miano najlepiej zarządzanej platformy WordPress 👑
Przede wszystkim zastanówmy się, czym platforma Kinsta wyróżnia się na tle innych dostawców usług hostingowych – co oznacza zarówno bezpośrednią konkurencję w segmencie premium, jak również szersze grono spółek oferujących zarządzane usługi hostingowe WP:
Jedyne w swoim rodzaju cechy platformy Kinsta
Być może zauważyliście już, że niełatwo jest odróżnić wyspecjalizowanych hostów WordPress – każdy z nich twierdzi, że jest dostawcą najszybszym i najbardziej niezawodnym. Jak dokonuje się obiektywnego wyboru?!
Nie zamierzamy przeciążać Wam umysłu wymieniając wszystkie cechy platformy Kinsta – a zamiast tego podajemy te, które naprawdę wyróżniają ją w porównaniu do alternatyw:
- 28 centrów danych na całym świecie zapewni, że Wasza strona internetowa będzie zawsze jak najbliżej odwiedzających Was internautów. Tak, fizyczna odległość może stanowić istotną różnicę, gdy chodzi o milisekundy czasu ładowania strony ⚡
- Zoptymalizowane maszyny wirtualne C2 w ramach wszystkich planów zapewniają maksymalnie skuteczne działanie nawet dla najbardziej wymagających stron internetowych; zapraszamy do części opinii zatytułowanej infrastruktura, aby dowiedzieć się więcej na temat znaczenia tego faktu!
- Integracja z Cloudflare zapewnia dodatkowy poziom zabezpieczenia, chroniąc przed atakami, botami oraz innymi złośliwymi czynnikami; można oczywiście, podłączyć Cloudflare do dowolnego hostingu (bez kosztu w przypadku bezpłatnego planu), ale platforma Kinsta oferuje funkcje Cloudflare Enterprise każdemu klientowi, co jest nieco bardziej kosztowne, gdy uzyskuje się je odrębnie
- Narzędzie do monitorowania działania aplikacji (Kinsta APM) to bezpłatny system uwzględniony we wszystkich planach platformy Kinsta, który wizualizuje wewnętrzne funkcjonowanie Waszej strony internetowej, aby wskazać konkretnie potencjalne problemy oraz obszary doskonalenia
- Wszystkim klientom platformy Kinsta udostępnia się sześć rodzajów backup-ów, z uwzględnieniem rozwiązań ręcznych, jak również automatycznych, z częstotliwością w zakresie obejmującym tryb dzienny (domyślny) po tryb godzinowy (za dodatkową opłatą)
- Środowisko programistyczne DevKinsta jest narzędziem wewnętrznym, zbudowanym przez zespół Kinsta, do obsługi agencji i freelancerów, na wszystkich poziomach doświadczenia, upraszczając programowanie lokalne, wdrażanie i przekazywanie projektów.
Jak prawdopodobnie zauważyliście wszystkie powyższe aspekty wiążą się z prędkością, dostępnością i bezpieczeństwem, co jest słuszne, ponieważ to one składają się na dobre usługi hostingowe. Zagłębmy się w to nieco bardziej i zastanówmy się, jak te cechy łączą się w ofertę platformy Kinsta:
Infrastruktura i działanie
Zanim przejdziemy dalej, jest jedna rzecz, którą należy przedstawić zupełnie jasno, jeśli chodzi o platformę Kinsta, w celu zrozumienia, jak ona naprawdę działa:
– Kinsta koncentruje się wyłącznie na zarządzanych usługach hostingowych WordPress, co oznacza:
a) że nie oferuje asortymentu różnych rodzajów usług hostingowych (wspólnych, wyspecjalizowanych, VPS…) jak większość konkurencji, ale różne warianty tego samego układu z różnymi dostępnymi zasobami,
b) produkt Kinsta nie jest prostą instalacją WordPress, ale potężnym i elastycznym serwerem wirtualnym, który akurat szczególnie nadaje się do obsługi WordPressa (ponieważ jest to najpopularniejszy silnik stron internetowych na świecie).
Przy okazji, w tym momencie powinniśmy to, na wszelki wypadek, powiedzieć to jeszcze raz wyraźnie:
Zarządzany WordPress sugeruje usługę hostingową, która jest wyraźnie zoptymalizowana pod kątem WP i zajmuje się wszystkimi zadaniami w zakresie zarządzania i konserwacji takimi jak zabezpieczenia, aktualizacje oprogramowania i kopie zapasowe.
Mając to wszystko na uwadze, zajrzyjmy pod maskę – oto przydatny wykres, który sporządziliśmy na tę okazję:
Po pierwsze i najważniejsze: podobnie do innych zarządzanych hostów WordPress, Kinsta nie posiada w rzeczywistości jakiegokolwiek sprzętu – podstawą całej fizycznej infrastruktury na potrzeby jej usług stanowi Chmura Google,
…i nie jest to jakaś przypadkowa chmura – tylko najbardziej zaawansowane, dostępne rozwiązania, noszące nazwę C2 (tzw. Compute-optimized virtual machines), które łączą w sobie najnowocześniejszy sprzęt i najnowsze oprogramowanie w celu uzyskania maksymalnie efektywnego działania.
A teraz pojawia się nieco bardziej skomplikowana część:
Kinsta dzieli wirtualne serwery (które same w sobie są tworami abstrakcyjnymi kontrolującymi serwery fizyczne) na kontenery LXD, a każda strona internetowa WordPress prowadzi swoją własną wiązkę oprogramowania wewnątrz każdego takiego kontenera.
Innymi słowy – strony internetowe – klienci są przyjmowane w niezależnych, bezpiecznych, możliwych do wyskalowania przedziałach dysponujących dostępem do zasobów zasadniczych (dokładnie: 12 procesorów CPU i pamięci RAM 8 Gb każdy) na najlepszej infrastrukturze obliczeniowej oferowanej przez Google.
Przyspiesz swoją witrynę dzięki Kinsta ›
No dobrze, jak zatem całe to dobro technologiczne wpływa na działanie Waszej strony? Oto najważniejsze aspekty:
- Niedawno zaktualizowane i dynamicznie generowane strony (takie jak koszyki na zakupy) są szczególnie szybkie dzięki najwyższej jakości serwerom C2 🏅 w Chmurze Google,
- Ogromna ilość mocy obliczeniowej i oprogramowanie zoptymalizowane pod WordPress 🚀 zapewnia, że wszelkie żądania przekazywane do serwera (na przykład ładowanie strony) są przetwarzane w mgnieniu oka,
- Cloudflare CDN dodaje jeszcze jedną warstwę infrastruktury, buforując strony Waszej witryny na setkach węzłów miejscowych 🌎 i dostarczając je każdemu internaucie z najbliższej lokalizacji (nawet w rzadkim przypadku, gdy serwer pierwotny w danym momencie nie reaguje), maksymalnie zwiększając prędkość i niezawodność.
Poza tym monitoring działania aplikacji, o którym wspomnieliśmy wcześniej, pomaga mieć na oku potencjalne usterki i słabe punkty –
To i inne narzędzia są zabudowane bezpośrednio na panelu sterowania platformy Kinsta, bezpłatnie w każdym planie abonamentowym – kolejny (a często niezauważany) fakt, który wyróżnia ją na tle innych dostawców usług hostingowych. A jeśli chodzi o ceny …
Plany i ceny platformy Kinsta
Pamiętacie, że powiedzieliśmy wcześniej, że platforma Kinsta zasadniczo oferuje pojedynczy produkt hostingowy o zmiennych zasobach?
Dla uproszczenia – 10 (!) dostępnych planów cenowych można podzielić na trzy kategorie, w zależności od użytkownika docelowego:
Użytkownicy docelowi | Osoba fizyczna lub mała firma | Freelancer lub średnia firma | Agencja lub duża firma |
---|---|---|---|
Plany Kinsta | Starter; Pro | Business 1..4 | Enterprise 1..4 |
Strony WordPress | 1-2 | 5-40 | 60-150 |
Miesięczne wejścia | 25-50 tysięcy | 100-600 tysięcy | 1-3 milionów |
Liczba PHP workers/stronę | 2 | 4-6 | 8-16 |
Historia kopii zapasowych | 14 dni | Do 20 dni | Do 30 dni |
No, teraz dużo lepiej! Jeden wiersz powyższej tabeli może wymagać jednak dodatkowych wyjaśnień: PHP workers 🧑🔧 to indywidualne procesy, które generują podstrony Waszej strony dla internautów w taki sposób, że im większy jest stopień zależności Waszej strony od dynamicznie tworzonych stron (np. wielkie sklepy i społeczności online), tym więcej PHP workers będziecie potrzebować w przeliczeniu na stronę, aby działała ona w sposób sprawny.
Warto zapamiętać jeszcze trzy rzeczy dotyczące strategii cenowej platformy Kinsta:
- Roczne cykle rozliczeniowe są 16% tańsze w porównaniu do uiszczania opłat co miesiąc, a w dowolnym momencie można przejść z trybu rocznego na miesięczny.
- Istnieją ograniczenia zasobów dotyczące każdego planu, czyli wejść na strony, przestrzeni na dysku i korzystania z CDN, a wszystko, co przekracza przyznany limit miesięczny jest rozliczane odrębnie.
- Każdy klient jest uprawniony do pełnego zwrotu kosztów w ciągu 30 dni od dokonania zakupu , a zwrotu częściowego po tym okresie (z tytułu niewykorzystanej części abonamentu); wymienione wcześniej zasoby dodatkowe nie podlegają refundacji.
Rezygnacje i zwroty kosztów są dokonywane w sposób dość prosty – panel sterowania platformy Kinsta pozwala na zamknięcie konta jednym kliknięciem; nie trzeba kontaktować się z pomocą lub szukać „przypadkowo”, ale dobrze ukrytego przycisku.
Wypróbuj Kinsta bez ryzyka przez 30 dni ›
W celu przeprowadzenia obiektywnej oceny cen oferowanych przez platformę Kinsta w porównaniu do innych dostawców zarządzanych usług hostingowych WP należy uwzględnić zarówno jakość infrastruktury jak i niepowtarzalne funkcje (np. narzędzie APM) – nie zapominając przy tym o sprawach niematerialnych:
Pomoc i migracje
Łatwo jest odrzucić wsparcie klienta jako kluczową propozycję wartości. Albo z uwagi na to, że nie można jej łatwo zmierzyć, a co za tym idzie, porównać jej jakości, albo po prostu nie myśli się o niej zbyt wiele do czasu zetknięcia się z rzeczywistym problemem 🔥
Hosting stron internetowych to sprawa długofalowa, więc, jeśli chodzi o pomoc, pojawia się pytanie „kiedy”, a nie „czy”, będziecie jej potrzebować…
…A gdy ten moment już nastąpi, będziecie sobie życzyć, aby wsparcie była aktywne, skuteczne, z okazaniem cierpliwości. Dokładnie to oferuje Kinsta.
Wydaje się, że liczebność zespołu serwisowego jest odpowiednia do obsługi ilości nadchodzących zapytań i składa się w większej części z programistów; dzięki temu platforma Kinsta zapewnia taki poziom jakości, że konsekwentnie zdobywa wyróżnienia i plasuje się na szczytach rankingów branżowych:
- Kinsta szczyci się filozofią pomocy jednopoziomowej , co oznacza, ze specjalista ds. opieki nad klientem jest w stanie rozwiązać problem bez „przerzucania” Waszej sprawy pomiędzy kilkoma przedstawicielami.
- Wszyscy klienci mają dostęp do pomocy w trybie całodobowym i całorocznym, w formie czatu w języku angielskim. W dni robocze można również uzyskać pomoc w kilku innych językach.
- Aktualni klienci mogą uzyskać pomoc bezpośrednio w panelu sterowania platformy Kinsta, natomiast przyszli klienci – szukać przycisku czatu w dolnym prawym rogu oficjalnej strony głównej.
- Średni zgłaszany czas reakcji wynosi około 1,5 minuty, co pokrywa się z naszymi doświadczeniami zebranymi podczas testów serwisowych.
Dodatkowo, oprócz czatu na żywo, do zadawania pytań można użyć oficjalnego formularza kontaktowego , a odpowiedź przyjdzie po upływie około 1 dnia roboczego. Dla osób przebywających w Stanach Zjednoczonych (lub tych, którym niestraszne rozmowy międzynarodowe) istnieje również opcja rozmowy telefonicznej z zespołem ds. pomocy.
Inna ważna funkcjonalność, którą zapewniają ludzie to 🧳 migracja: przenoszenie istniejącej strony od innego dostawcy usług hostingowych. Teraz chyba nie zdziwi Was to, że Kinsta sprowadza to do wypełnienia krótkiego formularza:
Każdy plan Kinsta uwzględnia nieograniczoną liczbę migracji podstawowych i określoną liczba migracji premium – ta ostatnia jest przeznaczona dla złożonych portali WordPress takich jak e-commerce i społeczności internetowe.
Klienci mogą wybierać spośród 3 opcji: udzielenia platformie Kinsta dostępu do swojego poprzedniego panelu sterowania usługą hostingową (na zasadzie „usługi parkingowej z odprowadzeniem samochodu”), udostępnienia pliku z kopią zapasową – lub skorzystania z wtyczki, by zrobić wszystko ręcznie.
Tak czy inaczej, w wyniku tego Wasza strona internetowa korzysta z hostingu na jednej z najlepszych, istniejących obecnie platform –
Wady i zalety platformy
Zanim przejdziemy do opinii, podsumujmy wszystko, czego dowiedzieliśmy się o platformie Kinsta w jednym miejscu:
- Wszystkie strony internetowe Kinsta są utrzymywane na najbardziej zaawansowanym sprzęcie w „Chmurze Google” w celu uzyskania maksymalnej prędkości i najlepszego działania w warunkach dużego obciążenia.
- Oprogramowanie serwera jest optymalizowane na potrzeby WordPress, a wszelkie aktualizacje do najnowszych wersji wszystkich komponentów prowadzi zespół Kinsta (z tego względu nosi to miano zarządzanego WP).
- Dostępna jest integracja Cloudflare na poziomie Enterprise na wszystkich planach, aby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność dla swoich stron internetowych o charakterze kluczowym dla działalności.
- Każde konto uwzględnia jedyne w swoim rodzaju, potężne narzędzia takie jak system monitorowania działania aplikacji oraz lokalne środowisko programistyczne DevKinsta, i oczywiście sam panel sterowniczy myKinsta.
- Sześć rodzajów tworzenia kopii zapasowych, w tym ręcznych i automatycznych, zapewnia, że żadne dane nigdy nie giną, a Waszą stronę internetową można łatwo odzyskać w razie awarii lub zamierzonego ataku.
- Bez względu na plan każdy klient posiada równy dostęp do obsypanego nagrodami zespołu pomocy technicznej złożonego z inżynierów platformy Kinsta, którzy są w stanie pomóc w rozwiązaniu każdej kwestii, o dowolnej porze dnia i nocy.
- Zamiast stałych zasobów obliczeniowych istnieją limity korzystania nałożone na każdy plan, co oznacza, że ostatecznie być może będziecie musieli zapłacić dodatkowo za rzeczy takie jak liczba odwiedzających internautów, przestrzeń na dysku i ruch CDN.
- Mówiąc o limitach dodawać więcej PHP workers na stronę można jedynie w opcji przejścia na kolejny poziom cenowy, co nie zawsze ma sens w kontekście innych parametrów.
- Obecnie, Kinsta nie oferuje nazw domen, co oznacza, że będziecie musieli zarejestrować domenę u dostawcy zewnętrznego i połączyć ją ze swoją stroną internetową Kinsta (Jeśli zdecydowanie wolicie mieć obie domeny i strony internetowe „pod jednym dachem”, warto wypróbować zamiast tego np. SiteGround).
No dobrze, czas kończyć!
Ocena: Czy powinniście korzystać z platformy Kinsta?
Teraz to jest prawdopodobnie jasne, że platforma Kinsta NIE jest dla tych, którzy nie widzą różnicy pomiędzy różnymi opcjami hostingowymi i skupiają się wyłącznie na maksymalnym zmniejszaniu swoich rocznych płatności.
Ale to jest najzupełniej właściwe, ponieważ nie wszystkie projekty internetowe są, szczerze mówiąc, odpowiednie dla najlepszego dostawcy usług hostingowych. Niewiele sensu ma płacanie za usługę premium w przypadku, gdy Wasza firma istnieje tylko z uwagi na fakt, że „dość dziwne w 2025 zdaje się nieposiadanie czegoś takiego”.
Co warto umieszczać na platformie Kinsta?
Słowem kluczem w tym kontekście jest słowo krytyczny dla biznesu
: dowolna strona internetowa, które w znaczący sposób wpływa na Waszą działalność (lub która jest istotą Waszej działalności), a więc strony firmowe 📈, na których panuje duży ruch; wydawcy 📰 tacy jak kolorowe magazyny i popularne blogi; placówki edukacyjne 🎓 oraz platformy edukacji online; no i oczywiście, 💳 e-handel.
Jeśli posiadasz agencję lub jesteś indywidualnym programistą, Kinsta zapewnia absolutną przyjemność współpracy; jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy pozycjonujesz się w segmencie niskokosztowym, np. pracujesz poprzez serwis Fiverr.
Zacznij nowy projekt internetowy na Kinsta ›
…No dobrze, załóżmy, że zdecydowałeś się na wybór platformy Kinsta spośród wszelkich innych dostawców usług hostingowych – z jakiego planu cenowego korzystać?
Po tym, czego dowiedzieliśmy się wcześniej, jest to dość proste:
- Jeśli potrzebna jest jedna lub dwie strony internetowe, należy skorzystać odpowiednio z opcji
Starter
lubPro
; może być potrzebny upgrade do Business 1 tylko wówczas, gdy macie przeczucie, że Wasza strona internetowa posiada więcej stron dynamicznych niż statycznych i mogłaby skorzystać z >2 PHP workers. - Jeśli utrzymujesz się z tworzenia stron internetowych lub pracujesz dla spółki, która ma kilka odrębnych podmiotów internetowych, wybierz jeden z planów
Business
według ilości instalacji WordPress potrzebnych w danym momencie. - I ostatecznie, jeśli należysz do zespołu zajmującego się programowaniem sieci albo dużej firmy, która zarządza setkami stron internetowych (np. blogami tworzonymi przez użytkowników), logicznym wyborem są plany
Enterprise
.
Czy jest jeszcze coś, czego chcielibyście się dowiedzieć o platformie Kinsta? Lub może podzielić się doświadczeniem osobistym na temat tego dostawcy usług hostingowych? Włącz się do dyskusji w części komentarzy poniżej – pomagajmy sobie wzajemnie w podejmowaniu świadomych decyzji!