☑︎ ta recenzja została ostatnio zaktualizowana: lipiec 2024

Canva to fantastyczne, darmowe narzędzie do tworzenia grafik używane przez profesjonalistów oraz laików na całym świecie. Czy opłaca się wykupić wersję Pro (tzw. wersję dla profesjonalistów)?

Z tej recenzji dowiesz się dokładnie jakich dodatkowych możliwości można oczekiwać od płatnej wersji programu Canva. Postaramy się odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych, a zarazem popularnych pytań:

 • 🥇Co jest największą zaletą Canva Pro?
 • 💵Ile kosztuje Canva Pro?
 • 📊Jak Canva wypada w porównaniu z alternatywami?
 • 🚀Czy warto kupić Canva Pro?

Zanim przejdziemy do porównania Canva Pro z darmową wersją Canvy, skupimy się na podstawach i krótko wyjaśnimy czym jest sam program, jakie możliwości oferuje i jaką opinię ma w Internecie.

Co to jest Canva? Krótki opis programu

Canva to narzędzie dostępne online, które umożliwia tworzenie i projektowanie wszelkiego rodzaju grafik dla poniższych celów:

 • Media społecznościowe: grafiki na Facebooka, Instagrama, Youtube, czy Pintarest są prawdopodobnie najczęściej wybieraną opcją w Canvie. Program oferuje między innymi szablony do tworzenia postów i zdjęć w tle na Facebooku, czy miniaturek filmów na YouTube.
 • Identyfikacja marki (brand kit): Canva nie promuje się jako program do tworzenia profesjonalnych logotypów, jednakże program posiada narzędzia i możliwości do stworzenia logo dla biznesu. Tysiące osób skorzystało z gotowych obrazków i szablonów w Canvie do stworzenia swojego pierwszego logotypu.
 • Biznes: w Canvie można tworzyć prezentacje, faktury, oferty, certyfikaty, listy motywacyjne i wiele innych materiałów niezbędnych do codziennego funkcjonowania każdej firmy.
 • Plakaty i infografiki: za pomocą Canvy w łatwy sposób można stworzyć naprawdę profesjonalnie wyglądające infografiki oraz imponujące plakaty – szablony bardzo pomagają w czytelnym i przyjemnym dla oka rozmieszczeniu i prezentacji treści.
 • Materiały do druku: poza tworzeniem treści cyfrowych, Canva oferuje gotowe szablony do stworzenia wszelakich materiałów do wydruku, np. zaproszeń, menu, broszur, ulotek itp. A wiesz co jest najlepsze? Możesz zamówić wydrukowane materiały za pomocą Canvy i mieć je dostarczone w papierowej wersji do domu w ciągu tygodnia!
 • Inne: Canva jest także bardzo użyteczna poza wymiarem biznesowym. Chcesz stworzyć piękną pocztówkę, kalendarz, kolaż ze zdjęć? Koniecznie skorzystaj z Canvy!

Wszystkie wyżej wymienione rzeczy można stworzyć w darmowej wersji. Spytasz więc, po co mi w sumie Canva Pro?

Canva Pro kontra Canva za darmo

Podczas tworzenia grafik w Canvie z pewnością zauważysz, że część szablonów pokryta jest skośnymi liniami.

Jeśli chcesz się ich pozbyć, musisz wybrać obrazek i kliknąć przycisk “usuń znaki wodne” w prawym górnym rogu:

Canva: znaki wodne

Na niektórych szablonach czy obrazkach znaki wodne będą widoczne tak długo, aż nie zapłacisz za ich usunięcie… Jak się pewnie domyślasz, jest to pierwsza rzecz, która wyróżnia wersję Pro od wersji za darmo.

 • Za stałą miesiączną opłatę, Canva Pro oferuje dostęp do całego zbioru , który liczy ponad 60 milionów obrazków, zdjęć i szablonów premium bez ponoszenia dodatkowych kosztów przy pobieraniu.

Jeśli korzystasz z Canvy regularnie i chcesz mieć dostęp do obrazków premium, Canva Pro będzie najtańszym i najmniej uciążliwym sposobem. Wykupując Pro nie trzeba będzie za każdym razem płacić za usuwanie znaków wodnych.

Oczywiście dostęp do całej biblioteki nie jest jedyną zaletą Canva Pro.

Jakie są inne możliwości, które oferuje wersja płatna? Zobaczmy.

 • Poza obrazkami, wersja Pro odblokowuje inne elementy premium, takie jak całe ilustracje, ikony, muzykę i filmiki.

Bardzo użyteczna rzecz, ale jest to wciąż to samo co poprzednio, czyli szerszy dostęp. Co tak naprawdę oferuje Canva Pro w zakresie podnoszenia twojej produktywności i zwiększania jakości twoich projektów? Są to tak zwane narzędzia identyfikacji marki.

 • Korzystając z omawianych narzędzi, masz możliwość tworzenia i organizacji wszystkich materiałów graficznych twojej marki (logo, kolory, czcionki) w jednym miejscu. Każdy nowy projekt, który stworzysz dla firmy będzie miał możliwość automatycznego bazowania na dotychczasowych projektach.

Canva Brand Kit

To rozwiązanie może być ogromnym ułatwieniem, jeśli regularnie tworzy się posty na Facebooka czy Instagrama, które mają konsekwentnie odzwierciedlać ten sam zamysł graficzny. Nie mówiąc już o innych elementach, o których wspomnieliśmy w poprzedniej części naszej recenzji.

Nielimitowane tworzenie folderów (darmowa wersja oferuje stworzenie tylko dwóch) oraz sto razy więcej pamięci (1Gb w wersji za darmo) są kolejną cechą wersji Pro.

Ostatnia grupa możliwości, jakie oferuje Canva Pro to tak zwane “różdżki” –

 • narzędzia do edycji, które pozwalają nie tylko na automatyczne animowanie, zmniejszanie i zwiększanie obrazków, ale także na tworzenie grafik w formacie PNG z przezroczystym tłem.

Automatyczne narzędzie do skalowania obrazu jest mega użyteczne, ale naszym ulubionym jest zdecydowanie animator, który pozwala na zamianę obrazka w GIFa, czy w filmik.

Canva Pro animations

Okej, przejrzyjmy jeszcze raz możliwości Canva Pro –

Canva Pro oferuje trzy kluczowe zestawy, które można sklasyfikować jako dodatkowe elementy graficzne, narzędzia usprawniające pracę oraz narzędzia zaawansowane.

Większość z wymienionych opcji jest całkiem przydatna (niektóre z nich są świetne), ale zanim wyrazimy nasze zdanie na temat opłacalności Canva Pro, przyjrzyjmy się drugiej stronie medalu.

Ile kosztuje Canva Pro?

Możesz wykupić wersję Pro za 12.95 dolarów na miesiąc (lub 119.4 dolarówna rok, co daje 9.95 dolara na miesiąc przy rocznym abonamencie).

Program można testować przez 30 dni za darmo, ale wymagane jest podanie numeru karty płatniczej. Oczywiście, pieniądze nie zostaną pobrane dopóki nie skończy się okres testowy. Przetestuj canva Pro za darmo przez 30 dni ›

W porównaniu do konkurencyjnych programów, Canva oferuje najdłuższy okres testowy i najniższy koszt abonamentu (wszystkie ceny podajemy w dolarach, aby przejrzyście pokazać różnicę w cenie).

Narzędzie Cena Szablony Zdjęcia Brand kit Wersja próbna
Canva $12.95 60000+ 60mln tak 30 dni
Alternatywy
PicMonkey $12.99 2400+ 1mln tak 7 dni
Stencil $15.00 1000+ 2mln nie
Snappa $15.00 5000+ 3mln nie
Sobowtóry Canvy
Crello $9.99 30000+ 0.5mln nie 14 dni
Fotor $8.99 10000+ nie
FotoJet $6.99 800+ 1mln nie 7 dni

W porównaniu na pewno zauważyłeś trzy programy na dole tabeli określane mianem “Sobowtóry Canvy”.

Jest to grupa niedawno powstałych programów, które wyraźnie imitują Canvę i jej cechy charakterystyczne, a nawet sam interfejs 🐒

Sobowtóry Canvy, pomimo tego, że zostały ujęte w naszym zestawieniu, raczej nie posłużą jako dobre zamienniki programu Canva Pro.

Będąc kompletnie fair, programy od konkurencjinie wypadają już tak dobrze jak Canva z kilku powodów:

 • znacznie mniejsze zbiory, np. mniejszy wybór szablonów, obrazków, filmów i innych elementów graficznych,
 • mniej możliwości, a przede wszystkim brak dobrze zrobionych narzędzi do identyfikacji marki, również brak narzędzi takich jak animator,
 • znacznie węższy zakres działań, nastawienie na tworzenie grafik jednego typu np. posty w mediach społecznościowych, zamiast wielokanałowego działania na szeroką skalę tak jak w przpadku Canvy.

Na tym etapie udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące opłacalności Canva Pro wydaje się być już pestką. Podsumujmy więc:

Czy warto używać Canva Pro?

Zamiast udzielenia krótkiej odpowiedzi “tak” podjęliśmy się porównania programu Canva Pro, zarówno do jego darmowej wersji, jak i do konkurencyjnych narzędzi.

Oto nasze wnioski:

Canva Pro oferujestrong>mega wsparcie, w porównaniu do wersji darmowej, nie mówiąc już o odblokowaniu ogromnej kolekcji elementów graficznych premium, oraz o trzydziestodniowym darmowym okresie testowym. Wszystko to czyni Canvę Pro najlepszą jak dotąd opcją na rynku.

Jednakże, decyzję o wykupieniu Canva Pro musisz podjąć sam, biorąc pod uwagę twoje zapotrzebowanie na poszczególne narzędzia.

 • Jeśli potrzebujesz stworzyć coś jednorazowo, nie warto kupować abonamentu Pro – ale, pamiętaj, że otrzymasz dostęp do ogromnej biblioteki elementów, jeśli aktywujesz okres testowy. Nie zapomnij tylko wyłączyć go na czas!
 • Tworząc proste grafiki dla jednego medium, również nie warto kupować Canva Pro, ponieważ darmowa wersja Canvy ma prawdopodobnie wszystko, czego Ci trzeba.
 • Jeśli regularnie tworzysz materiały identyfikujące markę (np. jesteś profesjonalnym grafikiem, managerem w social media lub właścicielem biznesu), Canva Pro oszczędzi Ci wiele czasu i pracy. Prawdopodobnie wersja Pro opłaci Ci się bardziej niż płatne odblokowywanie pojedynczych elementów.
 • Dla tych, którzy zajmują się wizerunkiem marki na kilku platformach jednocześnie (np. fanpage na Facebooku, konto na Instagramie, kanał na Youtube) wersja pro to must-have. Narzędzia w wersji Pro skrócą twój czas spędzony nad projektami o połowę.🚀
 • Jeśli pracujesz w zespole (np. agencja reklamowa, zespół grafików, dział marketingu w korporacji), Canva Pro może nie wystarczyć dla waszych potrzeb – polecamy zapoznać się z ofertą abonamentu Canva Enterprise, który oferuje narzędzia do kolaboracji oraz dedykowane wsparcie.

Jeśli nasza recenzja wciąż nie pomogła Ci podjąć ostatecznej decyzji, wypróbuj darmową Canvę na własną rękę. Nie tracisz żadnych pieniędzy, a na podstawie dostępnych opcji możesz zdecydować czy to Ci wystarczy.

Sprawdź Canva Pro – pierwsze 30 dni za darmo ›

Jeśli masz jakieś pytania, lub chciałbyś podzielić się doświadczeniem z korzystania z Canva Pro, przejdź na dół strony do sekcji komentarzy i powiedz nam co sądzisz.

Pomóżmy sobie nawzajem!

Porozmawiajmy!

4 komentarze

Witam! Właśnie rozpoczęłam ten darmowy okres i na pewno będę się decydować na stałe. Interesuje mnie kwestia rozliczenia, a nie znalazłam na razie nigdzie odpowiedzi na to pytanie – czy po tym okresie 30 dni program zapyta mnie czy chcę opłacić cały rok z góry czy jako opłatę miesięczną? Zależy mi na opłacie miesięcznej. Drugie pytanie – czy będę otrzymywać fakturę co miesiąc na firmę? Gdzie mam podać/ wysłać swoje dane?

Dzień dobry,
jestem pracownikiem Urzędu Miejskiego. Jesteśmy zainteresowani wykupieniem pakietu rocznego Canva Pro. Proszę o informację, czy jest możliwość wystawienia faktury dla gminy? W jaki sposób dokonać zakupu?

Witam
Mam podobne pytanie:
czy jest możliwość wystawienia faktury dla szkoły ? W jaki sposób dokonać zakupu?

Dzień dobry. Pracuję w dziale kultury i promocji w bibliotece. Jestem zainteresowana wykupieniem Canva Pro. Po konsultacji z szefostwem, usłyszałam pytanie: „Po skorzystaniu z darmowego 30 dniowego dostępu, w jaki sposób zrezygnujesz, zanim pobiorą Ci opłatę na kolejny miesiąc? Jaką masz gwarancję, że za miesiąc nie zechcesz się wycofać, i co wtedy?”
Właśnie, co wtedy?